Teras Dekorasyon Fikirleri

Sonunda soğuk havalar yerini güneşli ve sıcak yaz havalarına bırakmaya başlıyor. Yaz demek ; deniz demek, güneşlenmek demek , tatil demek. Tabi bunlar yazın pozitif yönleri, birde negatif yönleri var. Yakıcı sıcaklıklar ile baş etmek gibi.

Birçoğumuz işten güçten dolayı tatile çıkamayabiliyor. Evde kalmak zorunda olanlar için evin dış mekanları arasında saydığımız bahçe, balkon ve teras gibi alanlar yazın tadını çıkarmak için ideal mekanlar arasında yer almakta. Tabi bu dış mekanlar için gerekli bazı düzenlemeler yapılmadığı taktirde pekte işe yaramayacaktır. Henüz teras dekorasyonu yapmayanlar ve teras alanında serinletici bir dekorasyon yapmayı düşünenler için bugünkü yazımızda birkaç teras fikrinde bulunalım, istedik.

Teras Dekorasyon Fikirleri ve Örnekleri

Dört Mevsim Kullanabileceğiniz Bir Teras

teras dekorasyon örnekleri

Evinizin terasını dört mevsim gönül rahatlığı ile kullanmayı planlıyorsanız şöyle bir uygulama yapabilirsiniz. Hem yaz hem de kışın rahatlıkla kullanabilmek için terasın cephe ve çatı kısmını tamamen açılır kapanır dizayn edebilirsiniz. Teras alanında rahat kullanabileceğiniz bir yemek masası, manzarayı rahat seyredebileceğiniz bir dinlenme koltuğu yer verebilirsiniz.

Gölgelendirme Önerileri

teras gölgelik sistemleri

Yaz aylarında teras alanlarını gönül rahatlığı ile kullanmak için en önemli kriterlerden biri de gölgelendirmedir. Eğer terasınızın üstü açık ise ya da cepheden güneş alıyorsa , mekanı gölgelendirme konusunda biraz daha dikkat etmeniz gerekecektir.

Cam Balkon Sistemleri

camlı teras kapama

Son dönemlerde oldukça popüler olan uygulamalardan bir tanesi de dışarıdaki manzarayı tamamen dışarıda bırakacak katlanır cam balkon sistemleridir. Eğer bulunduğunuz konumdan dolayı eviniz şiddetli rüzgarlara maruz kalıyorsa cam balkon sistemi teras alanınızda tercih edebilirsiniz.

Canlı Bitkilere Yer Verin

Teras alanınız fiziksel açıdan ister büyük, ister küçük olsun mutlaka canlı bitkilere yer vermenizi öneririz. Canlı bitkiler her ne kadar görüntü olarak mekana estetik katsa da hava ve serinlik açısından da olumlu yönde etkisi olacaktır. Eğer bitkiler ile aranız çok iyi değilse, size fazla zahmet vermeyecek bakımları oldukça kolay canlı bitkiler arasından seçim yapabilirsiniz.

Hamak – Salıncak

Dış mekanın tadını hamak ya da salıncakta daha iyi çıkar diyenlerdenseniz, terasın alanına uygun hamak ya da salıncağa yer verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın