in

Parke Rengi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

parke çeşitleri

Evinizin dizaynı oluştururken öncelikle sizi mutlu edecek bir renk paleti oluşturmaya başladınız. Zevkiniz doğrultusunda mobilyalarınızı seçtiniz. Duvara canlılık katacak duvar dekorasyonuna karar verdiniz. Yaşam alanlarınıza estetik katacak birkaç objeye de dizaynında yer verdiniz.

Şöyle bir baktığınızda her şey tamam görünüyor. Peki, sizi bir noktayı es geçtiniz desek, ne dersiniz ? Hangi noktadan mı bahsediyoruz. Yaşam alanlarınızın çizgisini doğrudan etkileyecek aynı zamanda mekanlarınıza şıklık katacak olan zemin döşemesinden bahsediyoruz. Yaşam alanınızla görsel bir bütünlük oluşturacak, mekanınıza sıcaklık katacak zemin döşemelerinde en çok tercih edilen parke seçimini değinmek istiyoruz.

Parke seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar arasında tercih yapmak oldukça önemli olsa da, parke renk seçimi de oldukça önemlidir. Peki, ”parke renk seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?” diye aklınızdan bir sorunun geçtiğini varsayarak, hemen birkaç öneride bulunalım.

Parke Renk Seçimi

📌Alanın Büyüklüğü

parke renk seçimi

Renk seçimi yaparken öncelikle açık parke rengi ve koyu parke rengi diye iki ayıralım. Alanımızın büyüklüğünü göz önüne alarak ana rengimizi belirleyelim. Diyelim ki, alanınız oldukça büyük. Siz bu alanı bir tık küçük gösterip, daha sıcak bir ambiyans oluşturmak istiyorsanız koyu parke renkleri arasından seçim yapabilirsiniz. Eğer küçük bir alana sahipseniz, alanı biraz daha büyük ve ferah göstermek adına ise açık renk parkeler arasından seçim yapabilirsiniz.

📌 Odanızın Renk Paletini Göz Önünde Bulundurun

oturma odası için parke modelleri

Odada görsel bir bütünlük ve estetik oluşturmak için mobilya ve duvar rengi ile ahenk içinde olacak parke rengi seçmek oldukça önemlidir. Bu hususu göz önünde bulundurduğumuzda hangi rengin odaya bir bütünlük oluşturabileceğine nasıl karar verebilir ? Düşündüğünüz parke renklerinden örnekler alıp, evinizin mobilyaları ve duvar rengi ile karşılaştırıp, kararınızı verebilirsiniz.

📌 Kullanışlı Renk Olmasına Dikkat Edin

parke çeşitleri

Yaşam alanınızın dekoruna eşlik edecek parkeyi seçerken kullanışlı bir renk olmasına özen gösterin. Peki, bunu nasıl belirleyebiliriz ? Renk seçimi yaparken mekanın kullanım sıklığını göz önünde bulundurmakta fayda var. Sık kullandığınız mekanlarda koyu rengi tercih edebilirsiniz. Çünkü koyu renkler kolay kolay kiri göstermez. Az vakit geçirdiğiniz odalarda ise açık renkler arasından tercih yapabilirsiniz.

Written by admin

Bir cevap yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

iç mekanlarda mermer kullanımı

İç Tasarımlarda Mermer Şıklığı

halat ipi ile ayna süsleme

Jüt Halat İp ile Ayna Yapımı