Mutfaklara Shabby Chic Dekorasyonu

Mutfaklara Shabby Chic dekorasyonu konusunda fikir sahibi olmak için mutlaka detaylı bir araştırma sürecini takip etmek durumundasınız! Sıradan mutfak dizaynlarından sıkılıp, şöyle daha dönemsel bir atmosfer oluşturacak , fonksiyonel özelliklere sahip bir mutfak mı tasarlamayı planlıyorsunuz ? Eğer bu yönde bir planınız var ise bu atmosferi Shabby Chic tarzı mutfak dekorasyonu ile oluşturabilirsiniz.

Mutfağınızın atmosferinde fark yaratacak olan bir taraftan farklı bir dönemin ruhunu yansıtacak, bir taraftan günümüzün ruhuna hitap edecek olan Shabby Chic tarzı mutfak dizaynı yaparken, şu yolları izleyebilirsiniz.

Shabby Chic Stilin Temel Özellikleri

Bu stilde romantizm ve nostaljik unsurlar ön plandadır. Eski mobilyalar yeniden yorumlanarak mekana konumlandırılır. Bu unsurlardan yola çıkarak mutfağı bu tarzda dizayn etmek için mutfak masa seçiminizi ahşap tercih edebilirsiniz. Yada evde ahşap masanız var ise bu masayı bir güzel elden geçirip, mutfak masası olarak yorumlayabilirsiniz. Masaya eşlik edecek olan sandalyelerde ise keten veya pamuk dokulu döşemeler tercih edebilirsiniz. Mutfağı daha ferah göstermek adına pastel renkleri, toprak renkleri ve açık renkleri tercih edebilirsiniz.

Renk Seçiminde Açık Renklere Ağırlık Verin

mutfak dekorasyonları shabby chic

Bu tarzın diğer bir özelliği ise bulunduğu mekana ferah ve huzuru yansıtmasıdır. Mutfağınızda huzurlu ve refah bir atmosfer oluşturmak adına renk ve dokulardan yararlanabilirsiniz. Mesela mutfak duvar dekorasyonunda ve tezgah seçiminde gözü fazla yormayacak mutfağın atmosferini huzuru ve ferahı yansıtacak olan açık renkleri tercih etmelisiniz.

Dönemin Ruhuna Hitap Edecek Çizgiler

shabby chic mutfak dekorasyonu

Mutfak dolaplarınızı seçerken bu dönemin ruhunu yansıtacak olan ince ve zarif çizgileri göz önünde buldurabilirsiniz. Mutfak dolabı rengini açık renk ve tonlarda seçerek ferah bir atmosfer oluştururken, dolap form ve dokularıyla da göz estetiğine hitap eden bir görsellik elde edebilirsiniz. Bir taraftan Schabby Chic ruhunu yansıtmak bir taraftan da huzur verici bir atmosfer oluşturmak adına doğal malzemeler kullanabilirsiniz.

Mutfak Tezgahlarında Ahşap Şıklığı

ahşap mutfak tezgah modelleri

Açık renklerin hakim olduğu bir mutfağa doğal bir sıcaklık katmak için ahşaptan yararlanabilirsiniz. Ahşabın doğallığını ve sıcaklığını yemek masasına yansıtabileceğiniz gibi farklı bir alan tercih edip mutfak tezgahına da yansıtabilirsiniz. Ahşap mutfak tezgahları hem mutfağınızın atmosferini değiştirmeye yardımcı olacaktır, hem de dönemin izlerini sıcak bir şekilde yansıtacaktır.

Mutfaklara Shabby Chic Dekorasyonu

Mutfaklarda Shabby Chic Tarzı Nedir?

Son zamanlarda mutfaklarda sıklıkla tercih edilen Shabby Chic tarzı nedir? Mutfaklarda Shabby Chic tarzı; eski tasarımlarla yeni tasarımların uyumundan ortaya çıkan yepyeni bir tasarım olarak tanımlanmaktadır. Yani eskiyi atmadan yeni bir tasarıma imza atarak, yaşam alanlarına yeni bir dokunuş etkisi katmak noktasında Shabby Chic tarzının harika bir etkiye sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Esasında bu tarz 1980’li yıllarda ilk olarak İngiltere’de çıkmıştır. Daha sonraki dönemde dünyaya yayılan bu yeni tarzın yaşam alanlarına harika bir etki kattığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Bir yanıt yazın