Küçük Mutfak Dekorasyon Önerileri

Küçük mutfak dekorasyon önerileri söz konusu olduğu zaman karşımıza birden fazla seçenek çıkmaktadır. Özellikle küçük mutfak dekorasyon önerileri konusundaki fikirlere önem vermek gerekmektedir. Evin kalbi olan mutfakların dizaynında zorluk oluşturan en önemli unsurlardan biri mutfak alanın yeterince geniş olmamasıdır. Küçük bir alanda hem şık hem de işlevsel bir özelliğe sahip bir mutfak için gerekli ekipmanları ergonomik bir şekilde yerleştirmek oldukça zor olabiliyor.

Bu zorlukları göz önünde bulundurarak küçük mutfak dekorasyonlarını yaparken, yerleşim, renk seçimleri ve aydınlatma unsurlarına dikkat etmek gerekir. Sizin de mutfağınız küçük ise ve yakın bir zaman diliminde mutfak alanında küçük veyahut büyük çapta bir yenilik yapmayı düşünüyorsanız, birazdan sizlere bu konuda ilham verecek olan küçük mutfak dekorasyon fikirlerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Doğal Işıktan İyi Faydalanın

küçük mutfaklar için aydınlatma önerileri

Küçük mekanları ferah bir görünüme kavuşturmak için mümkün oldukça doğal ışıktan faydalanmak gerek. Mutfağın bulunduğu alanda pencereyi mümkün oldukça genişletmekte fayda var. Doğal ışıktan yeteri kadar faydalanmak için balkona açılan kapıda cam malzeme kullanmalısınız. Eğer mimari yapınız elverişli ise ara duvarları kırıp, buralara cam tuğla ve benzeri gibi saydam malzemeler tercih edebilirsiniz.

Mutfağın Şekline Göre Tezgah Seçimi

küçük mutfaklar için tezgah modelleri

Mutfakta en önemli unsurlardan biri tezgahın şekli ve boyutudur. Tezgah alanı ne kadar geniş olursa, mutfakta çalışma alanı o kadar kolay ve kullanışlı olur. Bu noktayı göz önüne alarak, mutfak için tezgah seçerken mutfağın şekline uygun olmasına ve ana duvarları çevreleyecek şekilde dizayn edilmiş tezgahlar arasından seçim yapmanızı öneririz.

Doğru Renk ve Materyaller

küçük mutfaklar için renk önerileri

Küçük mutfaklarda ferah bir atmosfer oluşturmanın yanı sıra sıcak ve doğal bir atmosfer oluşturmakta son derece önemlidir. İç açısı bir mekan oluşturmak adına yukarıdaki görselde olduğu gibi yeşil rengi beyaz renk ile kombinleyebilirsiniz. Çizginizi biraz daha güçlendirmek adına mekanda doğal bir sıcaklık oluşturacak ahşaptan ve mekanı elit bir görünüme kavuşturacak olan mermer gibi materyallerden yararlanabilirsiniz.

Kontrast Etki

Küçük mekanları daha geniş göstermenin diğer bir yolu ise renk kontrastlarıdır. Mekanda modern bir çizgi hakim ise açık ile koyu renkleri birlikte kullanım kontrast renk etkisi oluşturarak mekanınızı daha ferah ve zarif gösterebilirsiniz.

Küçük Mutfaklar Nasıl Dizayn Edilmelidir?

Küçük Mutfaklar Nasıl Dizayn Edilmelidir?

Küçük bir mutfağa sahipseniz birkaç küçük nüansla mutfağınızı çok daha ferah bir görselliğe kavuşturabilirsiniz. Mesela beyaz renge yönelecek olursanız, mutfağınızın çok daha ferah bir görselliğe kavuşmasına destek olabilirsiniz. Burada duvarlarınızı da başarılı bir şekilde kullanabilirseniz, mutfağınıza derinlik de katabilirsiniz. Sürmeli kapıları tercih etmeniz, hem pratik bir çözüm olacak hem de harika bir görselliği sergileyecektir. Modüler mobilyaları tercih ediyor olmanız, tam da beklentilerinizi karşılayacak olan mutfaklara sahip olmanızı mümkün kılacaktır. Yine köşe takımlarını da küçük mutfaklarda kullanabilirsiniz!

Bir yanıt yazın