Küçük Mutfak Dekorasyon Önerileri

Evin kalbi olan mutfakların dizaynında zorluk oluşturan en önemli unsurlardan biri mutfak alanın yeterince geniş olmamasıdır. Küçük bir alanda hem şık hem de işlevsel bir özelliğe sahip bir mutfak için gerekli ekipmanları ergonomik bir şekilde yerleştirmek oldukça zor olabiliyor.

Bu zorlukları göz önünde bulundurarak küçük mutfak dekorasyonlarını yaparken, yerleşim, renk seçimleri ve aydınlatma unsurlarına dikkat etmek gerekir. Sizin de mutfağınız küçük ise ve yakın bir zaman diliminde mutfak alanında küçük veyahut büyük çapta bir yenilik yapmayı düşünüyorsanız, birazdan sizlere bu konuda ilham verecek olan küçük mutfak dekorasyon fikirlerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Doğal Işıktan İyi Faydalanın

küçük mutfaklar için aydınlatma önerileri

Küçük mekanları ferah bir görünüme kavuşturmak için mümkün oldukça doğal ışıktan faydalanmak gerek. Mutfağın bulunduğu alanda pencereyi mümkün oldukça genişletmekte fayda var. Doğal ışıktan yeteri kadar faydalanmak için balkona açılan kapıda cam malzeme kullanmalısınız. Eğer mimari yapınız elverişli ise ara duvarları kırıp, buralara cam tuğla ve benzeri gibi saydam malzemeler tercih edebilirsiniz.

Mutfağın Şekline Göre Tezgah Seçimi

küçük mutfaklar için tezgah modelleri

Mutfakta en önemli unsurlardan biri tezgahın şekli ve boyutudur. Tezgah alanı ne kadar geniş olursa, mutfakta çalışma alanı o kadar kolay ve kullanışlı olur. Bu noktayı göz önüne alarak, mutfak için tezgah seçerken mutfağın şekline uygun olmasına ve ana duvarları çevreleyecek şekilde dizayn edilmiş tezgahlar arasından seçim yapmanızı öneririz.

Doğru Renk ve Materyaller

küçük mutfaklar için renk önerileri

Küçük mutfaklarda ferah bir atmosfer oluşturmanın yanı sıra sıcak ve doğal bir atmosfer oluşturmakta son derece önemlidir. İç açısı bir mekan oluşturmak adına yukarıdaki görselde olduğu gibi yeşil rengi beyaz renk ile kombinleyebilirsiniz. Çizginizi biraz daha güçlendirmek adına mekanda doğal bir sıcaklık oluşturacak ahşaptan ve mekanı elit bir görünüme kavuşturacak olan mermer gibi materyallerden yararlanabilirsiniz.

Kontrast Etki

Küçük mekanları daha geniş göstermenin diğer bir yolu ise renk kontrastlarıdır. Mekanda modern bir çizgi hakim ise açık ile koyu renkleri birlikte kullanım kontrast renk etkisi oluşturarak mekanınızı daha ferah ve zarif gösterebilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. küçük mutfaklar için aydınlatma önerileri Küçük Mutfak Dekorasyon Önerileri için yorumda bulun

    Küçük Mutfak Dekorasyon Önerileri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Küçük Mutfak Dekorasyon Önerileri için ilk yorumu yapabilirsin.