in ,

Japonya’dan Minimalist Ev Örnekleri

japon ev dekorasyonu

Stresten, karmaşadan uzak durup, kendi içsel huzura ulaşmak için sadeliği tercih eden Japon halkının benimsemiş olduğu minimalist tarzdaki ev dekorasyonlarına göz atmaya hazır mısınız ?

Bizdeki karşılığı ” sadelik” olan minimalizm bugünlerde tekrar trend olmaya başladı. Geçmişi 1960’lara kadar uzanan bu hayat tarzı dünyada en çok benimseyenlerden biri Japonlardır.

Minimalizm nasıl ortaya çıktı diye baktığımızda , karmaşaya ve gereksiz fazlalığa karşı bir tepki olarak meydana geldiğini görmekteyiz.

Milenyum çağını yaşadığımız bugünlerde neredeyse fazla eşyadan evimizde adım atacak yer kalmamış durumda. Fazla eşyaların yüzünden odalar nefessiz ve kalabalık bir durumda.

japon stili ev dekorasyonu

Gün geçtikçe küçük yapıların oluştuğunu göz önünde bulundurursak, biran önce fazla eşyalardan kurtulup, sadece ihtiyacımız olan eşyalar ile yetinmeye başlıyoruz. Buda gün geçtikçe minimalist ev dekorasyonların popüler olmasına zemin hazırlıyor.

minimalist tarz yatak odası dekorasyonu

Minimalist akımı belirlemiş olan Japonlar, yaşadıkları evlerin salonundan tutunda, mutfak alanlarına kadar minimalizmi tercih etmekteler. Japon halkına göre böylesine sade evlerde yaşamak ve minimalizmi benimsemek bir taraftan iç motivasyonu artırıp, bir taraftan da huzur tam anlamıyla hissetmeye yardımcı olmakta.

Japonların bur tarzı benimsemedeki etkenlerden biri de Japonya’nın konum olarak çok fazla deprem ve tsunami gibi doğal afetler yaşamalarıdır. Bunun yanı sıra Japonların kültüründe yer alan Zen Budizm’inde sadelikte etkisi oldukça büyük.

Yaşamakta olduğunuz evin dekorasyonunda minimalist tarzını benimsemek , günlük hayatınızda da aynı anlayışı benimsemek ve fazlalıklardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Dünya çapından bu akımın yayılmasında , İskandinav mobilya markalarının bu anlayışı benimsemesi de yatıyor. Biliyorsunuz İskandinav evleri az güneş görmektedir. Buna bağlı olarak evleri daha ferah göstermek için bu akım gün geçtikçe tüm dünyaya yayılmakta.

Daha az eşya, daha ferah ve nefes alan evler, aydınlık odalar sayesinde kendinizi daha huzurlu ve mutlu hissedebilirsiniz. Sizlerde bu akımı yaşam alanlarınıza yansıtmak isterseniz yapmanız gereken ilk iş odalardaki ve evdeki fazla eşyalar, hiçbir işlevi olmayan ev aksesuarlarını kaldırarak işe başlayabilirsiniz. Yerine evinizi daha geniş gösterecek , işlevsel özelliğe sahip az ve öz eşyalar ile dekore edebilirsiniz.

Siz bu akımı nasıl buldunuz ?

Written by admin

Bir cevap yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

yeni konsept banyo tasarımları

Modern Banyo İçin Konsept Fikirler

sırtsız bank yemek masası takımı

Yemek Odası Dekorasyon Soruları