in , ,

Halı Seçerken Bunlara Dikkat Edin

modern halı tasarımları

Dekorasyonunuzun çizgisini tamamlayacak mekanlarınıza rengini ve ruhunu katan halı modelleri arasından seçim yaparken bazı kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir.

Malumunuz kış kapıda, şimdiden yavaş yavaş halılar gün yüzüne çıkmaya başladı. Şöyle piyasaya bir göz attığımızda her odaya hitap eden binlerce halı çeşidi mevcut. Peki, evimiz için en doğru halı seçmek için nelere dikkat etmeliyiz ? Sorunun yanıtı için konumuzu okumaya davet ediyoruz.

Halı Seçmenin Püf Noktaları

Makine Halısı mı, Yoksa El Dokuma Halısı mı ?

Halı modelleri arasından seçim yaparken halın el dokuması mı yoksa makine halısı mı olduğunu anlamak işimizi bir tık olsun kolaylaştıracaktır. Baktığımız halının makine mi, yoksa el dokuma mı olduğunu anlamak için halının arkasına bakmamız yeterli olacaktır. Makine halıları düğüm atılarak yapılmaz.

makine halısı modelleri

Makine halılarında , yün lifleri halıya makine ile bırakılıp, halının arkası lateks ile sağlanmaktadır. Yapılan bu işlem halının arkasına sert bir doku ve çapraz çizgili bir doku oluşturmaktadır.

El dokuması halılarda ise desenin halının arka kısmında küçük düğüm sıraları şeklinde görmek mümkün.

Halının Kalitesi Nasıl Anlaşılır ?

Baktığınız halının kaliteli bir el dokuması olup olmadığını anlamak için yünün kalitesine bakmanız gerekir. Yünün kalitesinin yanı sıra lifin uzunluğu , elastikliği ve parlaklığı da önemlidir. Unutmayın, bir halının kaliteli olması, halının kalınlığı ile ilgisi yoktur.

Halının desenine arka tarafından baktığınız zaman daha az belirgin olan bir halı daha sıkı dokunmuş bir halı değildir. Aklınızda bulunsun iyi düğümler daha yüksek kaliteye işaret etmektedir.

Polyamid Halı Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

halı çeşitleri polyamid halı

Polyamid, diğer bilenen isimi ile naylon halılar , en popüler iplik çeşidi arasında yer alan naylon, yıpranmaya karşı dayanıklıdır. Esnek bir yapıya sahip olup, mobilyanın ağırlığına ve hareketine dirençli ve bunların yanı sıra göz alıcı renge sahiptir. Polyamid halılar, kiri ve lekeyi gizleyebilen bir yapıya sahip olması nedeniyle yoğun trafiğe sahip her türlü kullanım alanı için oldukça idealdir.

Polipropilen Halı Nedir ?

polipropilen halı özellikleri

Kolay temizlenebilir özelliğine sahip olan Polipropilen halılar, yağ bazlı lekelere karşı gücü , Polyamid de göre daha zayıf olduğunu söyleyebiliriz. Küfe ve neme karşı dayanıklığı ile bilenen bu halı cinsini, hem iç, hem de dış mekanlarınız da kullanabilirsiniz.

Written by admin

Bir cevap yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

renkli bantlardan çerçeve yapımı

Çarpıcı Resim Çerçevesini Kendin Yap

en çok yapılan dekorasyon hataları

Ev Dekorasyonunda Bu Hataya Düşmeyin