3 Renkle Şahane Dekorasyon Oluşturun

Her ne kadar yaşadığımız alanlara kendi çizgimizi ve zevkimizi yansıtacak da , dekorasyonda uygulayacağımız birkaç basit dokunuş ile yaşam alanlarınızı çok şık bir hale getirmeniz mümkün. Bu basit dokunuşu etkili bir şekilde yapmak için renklerin gücünden yararlanabilirsiniz.

Yaşam alanlarınızda tercih edeceğiniz renk dağılımını basit bir şekilde uygulamak için 60 + 30 + 10 formülünden rahatlıkla yararlanabilirsiniz. Hemen bu basit formülü kısaca bir açıklayalım.

60 + 30 + 10 formülüne göre mekanlarda renk dağılımı şu şekilde yapılmaktadır. Kombinasyon şemasında ana rengi % 60, dikkat çeken rengi %30 ve bu iki renk arasında bağlantıyı sağlamak için de tercih edilecek renk % 10 şeklinde dengelenirse, çok başarılı bir sonuç elde edebilirsiniz. Bu yüzdeleri bir alan üzerinden örnek vererek, konumuza devam edelim.

Bu kuralı mutfak alanınıza şu şekilde yansıtabilirsiniz. Mutfak duvar rengi % 60’lık kısmını, kapak ve döşemelerde % 30’luk kısmını geri kalan % 10’luk kısmını da aksesuarlara yansıtabilirsiniz. Mutfakta uygulayacağınız bu formülü yaşam alanlarınızın diğer mekanlarında da uygulayabilirsiniz.

dekorasyonda 3 renk kuralı

Sevgili arkadaşlar bu formülü uygularken, şu ayrıntıyı da göz önünde tutmayı kesinlikle unutmayın. Mekanlarınız için tercih edeceğiniz üç rengin belli bir renk paleti içerisinde kalmalı. Mesela turuncu ve mavi , yeşil ve kırmızı birbirlerini tamamlayan iki zıt rengi tercih ederken bu rengin üzerinden devam etmelisiniz. Görsel açıdan bu renkler oldukça dikkat çekmededir. Mutfağınız ve yemek odanız için bu renkleri tercih edebilirsiniz.

Yaşam alanınızın çizgisi rahatta ve konfora yakın ise mor ve mavi, yeşil ile sarı gibi birbirine daha yakın tonları tercih edebilirsiniz. Bu noktada küçük bir tüyo verelim. Genelde dekoratörlerin en sık uyguladığı küçük dekorasyon hilelerinden biri siyah rengi kullanmalarıdır. Mekanın geneline hakim olan renklere vurgu yapmak adına aydınlatma ve vazo gibi aksesuarlarda siyah renk tercih edilmekte.

Dekorasyonda renk kullanımı açısından en sık yapılan hatalardan biri ise çok fazla tonu bir arada kullanmaktır. Diyelim ki, odanın bir duvarı koyu mavi, diğer duvarı açık mavi ise, doğru renk sağlanmadığından dolayı görsel açıdan bitmemiş hissi oluşturmaktadır. Doğru renk kombinasyonlarını yakalamak adına gözünüzü doğaya çevirmeniz yeterli olacaktır. Dingin bir atmosfer oluşturmak için zemin için koyu, duvarlar için orta, tavan için ise açık renk tercih edebilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?