Griye Yakışan Uyumlu Renkler

Griye yakışan uyumlu renkler hangileridir? Renkler, hayatımızın en önemli kısmında yer almaktadır. Renklerin olmadığı bir dünyayı düşünmek neredeyse imkansızdır. Modadan, ev dekorasyonuna, otomotivden kozmetik sektörüne, grafik tasarımında sanata kadar her alanda renklerden faydalanmaktayız.

Renkler, dünyayı anlamlandırmak, estetik bakış açımızı değiştirmek için kullandığımız araçlardır. Ancak her renk birbiri ile uyumlu olmamaktadır. Renkler, kendi aralarında da tonlara ayrılmaktadır. Örneğin mavinin köyü maviden en açık deniz mavisine kadar birçok alt tonu vardır. Bu tonları aynı anda kullanmak, aynı eşyanın içerisinde kullanmak uyumsuzlukları beraberinde getirebilir.

Griye Yakisan Uyumlu Renkler 11

Griye Yakışan Uyumlu Renkler Hangileridir?

Gri rengin, her ne kadar sonbahar tonlarına yakıştığı söylense de ilkbahar renkleri dediğimiz tonlara daha fazla yakışmaktadır. Zıtların bir arada mükemmel görünmesinden yola çıkarak soluk bir rengin daha canlı bir renkle uyumu da göz doyurucu olabilmektedir. Griye en uyumlu renkleri bundan hareketle söyleyecek olursak şüphesiz olarak ilkbahar renkleri olan mavi, pembe, turuncu, sarı, kırmızı olabilir. Bunları sayarken siyah rengi de unutmamak gerekir. Asilliği temsil eden siyah rengi ve monotonluğun zarafetini temsil eden gri rengi oldukça uyumlu bir ikili olacaktır.

Renkler, bazen aynı anda bir eşya üzerinde kullanıldığında uyumsuzluklar oluşturabilmektedir. Örneğin kırmızı gibi canlı bir renkle yine benzer bir ton olan pembeyi aynı eşyada veya üründe kullanmak güzel ve estetik bir görüntü oluşturmayacaktır. Estetik algımız renklerin birbiriyle uyumuna oldukça bağlıdır.

Bilinçli veya bilinçsiz olarak uyumlu renkleri bir arada görmek bizi mutlu eder. Renklerin uyumu insanlar için oldukça önemlidir. Bunun bir kanıtı da dışarı çıkarken uyumlu renklerde giyinmeye, uyumlu renklerde makyaj yapmaya özen gösteririz. Bir diğer kanıtı da iş dünyasında bir ürün tasarlanırken uyumsuz renklerin bir araya gelmesi yerine uyumlu renklerin bir araya gelmesi tercih edilir.

Griye Yakisan Uyumlu Renkler 22

Bu sebeple insanlar da genel olarak hangi rengin hangi renkle uyumlu olduğu konusunu merak etmişlerdir. Ancak şunu da söylemekte fayda var ki renk uyumu estetik algımızla doğrudan ilişkili olduğu için kişiden kişiye değişebilmektedir. Benim için uyumlu olan renkler bir başkası için uyumlu olmayabilir.

Gri rengin kurtarıcı bir renk olduğunu söylemek mümkündür. Genel olarak her renkle uyumunun güzel olduğu kabul edilen bir gerçektir. Pek çok üründe ve pek çok alanda da gri rengin bu avantajından yararlanılmaktadır. Özellikle bazı renkler vardır ki onlarla birlikte daha estetik olarak güzel görünürler. Özellikle mavi, kırmızı, pembe gibi renklerle daha uyumlu ve daha güzel görünmektedir.

Griye Yakışan Uyumlu Renkleri Tercih Edecekken Dikkat Edilecekler

Her rengin alt tonları olduğunu daha önce de söylemiştik. Gri gibi soğuk bir renkle bir rengin en soluk ve soğuk tonunu birleştirmek oldukça mantıksız olacaktır. Bu sebeple renk tercihi yapacakken grinin yanına daha canlı ve göz alıcı bir renk seçmek gerekir.  Griyle yakışan uyumlu renkler gündeme geldiği zaman özelikle mavi, pembe ile turuncu ve sarı renklerden söz edebiliriz.

Bir yanıt yazın