Evler Nasıl Havalandırılmalı ?

Ev havalandırmasını nasıl yapabiliriz ?

Bir taraftan virüsten korunmak, bir taraftan da solunum yolu gibi rahatsızlıkların önüne geçmek için yaşadığımız alanları havalandırmak oldukça önemlidir. Peki, evimizi güzel bir şekilde havalandırmak için neler yapabiliriz ? Sorunun yanıt, konunun detaylarında !

Evi Havalandırmak Neden Önemlidir ?

Kış boyunca sürekli kapalı bir durumda olan evlerimiz, bahar aylarında polenlerin, yaz aylarında ise nemli ve sıcak havanın etkisi ile alerjen canlıların üremesine zemin hazırlamaktadır. Sizlerinde bildiği gibi bir evde nem çoğaldığı zaman mantar ve küf olma olasılığı yükselmekte. Mantar ve küfün oluşması sonucunda bazı ciddi hastalıklarında oluşmasına neden olmakta. Toz ve polenlerde solunum yolu rahatsızlığına sebep olmakta. Aynı zamanda sürekli havasız bir ortamda yaşamakta toksik bir etki oluşturmaktadır. Tüm bu durumları göz önünde bulundurduğumuzda yaşadığımız alanları düzenli ve doğru bir şekilde havalandırmak son derece önemlidir. Şimdilerde tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsünü de göz önünde bulundurursak evlerin havalandırmasının ne kadar önemli olduğunun altını bir kez daha çizmekte fayda var.

Ev Havalandırması Nasıl Yapılmalı ?

Evi havalandırma değince akla ilk gelen pencereleri açıp içeriye temiz havanın girmesini sağlamaktır. Bu akla gelen ilk bilinen yöntemdir. Tabi bunun dışında birçok yöntemde mevcuttur. Şimdi gelin birlikte iyi bir şekilde evi nasıl havalandırabileceğimiz yöntemlere göz atalım.

📌Evi güzel bir şekilde havalandırmak için öncelikle tüm pencere ve kapıları açıp temiz havanın içeri girmesi sağlamalıyız.

📌 Hem yemek kokularının hem de yemek buharı ile havasız kalan mutfakların iyi bir şekilde havalandırılması için davlumbaz ve aspiratör çalıştırmalısınız.

📌 Bildiğiniz gibi banyolar özellikle sıcak suyun etkisi ile banyoda buharın oluşmasına neden olmakta. Banyo kapısının açılması ile bu ortamda oluşan buhar tüm eve etki edecektir. Bu etkinin sonucunda da rutubet sorunu meydana gelebilmektedir. Hem evde rutubetin oluşumunu engellemek hem de sağlığımız açısından banyonun menfezin açık olmasına özen göstermeliyiz.

📌 Bu yöntemlerin yanı sıra yaşadığınız alanları güzel bir şekilde havalandırmak için evdeki havayı temizleme özelliğine sahip bitki ve çiçekler ( Palmiye – Krizantem – Lavanta – Yelken Çiçeği ) bulundurmakta da fayda var.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?