Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Evinizde ve iş yerinizde alacağınız bazı küçük tedbirler sayesinde hem enerji tasarrufu sağlamış olursun, hem de aşırı derece enerji tüketiminde önüne geçebilirsiniz.

Bir taraftan ev ekonomisinde fazla harcamaları azaltmak bir taraftan da israf etmemek adına evinizde bazı küçük düzenlemeler yaparak büyük oranda tasarruf etmeniz mümkün. Peki hem evimizde hem iş yerimizde enerji tasarrufu sağlamak için neler yapabiliriz, gelin birlikte göz atalım.

Evde Enerji Tasarrufu Sağlamak İçin Yapılması Gerekenler

📌 Buzdolabını Isı Yayan Eşyalardan Uzak Tutun

Mutfakta buzdolabının konumu oldukça önemlidir. Buzdolabı, ısı yayan eşyaların yanındayken kendini soğutmak için daha fazla enerji harcaması gerektiğini biliyor muydunuz ? Buzdolabının fazla enerji harcamasını önlemek için ocak ve radyatör gibi ısı üreten eşyalardan uzak bir yere konumlayın.

📌 Cihazları Fişte Takılı Tutmayın !

Elektrikli eşyaları kullanmadığınız zamanlarda mutlaka fişini prizden çekin. Unutmayın ki, fişe takılı ve kapalı durumda duran elektrikli eşyalar elektrik üretmektedirler.

📌 Elektrikli Süpürgenizin Torbasını Sık Sık Değiştirin

Biliyor muydunuz, elektrikli süpürgeler doldukça emme gücünü artırıp, daha fazla elektrik tüketmeye başlar. Fazla elektrik tüketimin önüne geçmek için elektrik süpürgesinin torbasını sık sık değiştirmeyi unutmayın.

📌 Uzun Ömürlü Ampuller Tercih Edin !

Hem elektrik tüketimi az olan hem de uzun süre kullanabileceğiniz kompakt floresan ampulleri tercih etmenizi öneririz. Odadan çıktığınızda mutlaka ışığı kapatın. Aydınlatmaların temizliğini ihmal etmeyin ! Lambaların temizliğini kuru bezle yapın. Aklınızda bulunsun, lambaları ıslak bezle sildiğiniz zaman daha fazla enerji harcamaktalar . Unutmayın ki, kirli ve tozlu lambalar % 25 daha fazla enerji tüketimi yapmaktadır.

📌 Elektronik Eşyalar Bekleme Modundayken de Enerji Harcar

Televizyon, bilgisayar , oyun konsolu gibi elektronik eşyalar bekleme modunda olsa dahi enerji kullanmaya devam etmektir. Elektronik eşyalarınızı kullanmadığınız zaman bekleme modunda bekletmek yerine fişi prizden çekin.

📌 Radyatörlerin Önünü Boş Bırakın !

Evinize ısının daha iyi yayılması için mobilyalarınızı mümkün oldukça radyatörlerin önünde bulundurmayın. Kışın radyatörlerin üstünde çamaşır kurutmayın. Evde olmadığınız zamanlarda mutlaka radyatörlerinizin vanasını kapatın. Isınma ile ilgi son bir hatırlatma. Güneşli havalarda temiz olmasına özen gösterin. Temiz perdeler evinizin daha iyi ısınmasına yardımcı olacaktır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?