En Güzel Bahçe Dekorasyon Örnekleri

Büyük şehrin trafiği, stresi, griliği içinde bazen kaybolup gidiyoruz. Biraz olsun bu durumdan kurtulmak kendimizi tazelemek için ilk fırsatta doğa ile iç içe olmak istiyoruz. Her istediğimizde doğa ile bir arada olmak için evimizde doğanın bir parçasını görmek için bahçeleri yerleştirdik.

Şehrin griliğinden biraz olsun uzaklaşmak, günün yorgunluğunu üzerimizden atıp, yeni bir güne enerjik ve daha zinde başlamak adına bahçe dekorasyonlarını güzelleştirecek birkaç öneride bulunmak istiyoruz.

Ruhumuzu ve bedenimizi rahatlatacak, kendimizi daha iyi ve huzur dolu hissedeceğimiz bir bahçe dekorasyonu için öncelikle kendimize şu soruyu sormalıyız . Nasıl bir bahçe istiyorum ? Sadece çok yakın birkaç dostumla bir araya gelip, sohbet edip, keyif kahvesi içeceğim bir ortam mı , yoksa zaman zaman kalabalık misafirlerimi ağırlayabileceğim bir ortam mı istiyorum. Kendinize soracağınız diğer bir soru ise bahçeyi yalnız yazları mı, yoksa dört mevsimi mi kullanmak istiyorum. Bu ve buna benzer soruları kendinize sorarak, verdiğiniz cevaplar doğrultusunda nasıl bir bahçe dekorasyonu istediğinizi rahatlıkla belirleyebilirsiniz.

Bahçe Dekorasyonunda Temel Dokunuşlar

Şimdi adım adım bahçe dekorasyonu oluşturmanıza yardımcı olacak temel unsurlara bir göz atalım.

📌 Zemin

bahçe zemin taş döşeme örnekleri

Bahçe alanınızı en baştan dizayn etmeyi düşünüyorsanız, işe bahçe zeminden başlayabilirsiniz. Çağdaş ve kullanışlı bir zemin için bahçe temasına uygun renkli taşlar veya klasik mermer gibi taşlar arasından seçim yapabilirsiniz. Tercihinizi dilerseniz gerçek yada yapay çimlerden yana da kullanabilirsiniz.

📌 Peyzaj

bahçe peyzaj tasarımları

Dış mekanımız için yeni temayı belirledikten sonra ikinci adım olarak peyzaj düzenlemesine geçebiliriz. Sizinde bildiğiniz gibi bahçenin en önemli noktalardan biri bitkilerdir. Bitkilerin özelliklerine göre düzenli olarak sulanması, toprağın havalandırılması, bitkilerin ilaçlanması gerekir. Yine mevsimine göre peyzaj tasarımı uygulanmalı. Yaz bahçesine göre peyzaj tasarımları yaz şartlarına göre yapılırken, kış bahçesinde kış şartlarına uygun peyzaj bakımları yapılmalı.

📌 Bahçe Oturma Alanları ve Aksesuarlar

yeni sezon bahçe mobilyası modelleri

Şimdi sırada bahçenin keyfini doyasıya çıkartabileceğimiz rahat ve konforlu oturma alanları oluşturmak ve mekanın görsel estetiğini artıracak aksesuarların seçimi var. Bahçe mobilyaları arasında en çok tercih edilen ürünler arasından hasır mobilyalar gelmekte. Mekanı aydınlatmak için renkli led ışıklar tercih edilebilir. Elegan bir görünüm için fıskiye tercih edilebilir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?