Dağınık Mutfağı Toplamak İçin Öneriler

Yaşam alanlarımızda en sık kullandığımız alanların başında mutfak gelir. Sabahın ilk ışıkları ile birlikte önce kendimize gelmek için bir kahve yapar, sonra kahvaltı hazırlamaya başlarız. Eğer gün içerisinde misafir gelecekse, onlar için nefis menüler hazırlarız. Gün batımına doğru da akşam yemeği hazırlığına başlarız. Tabi hazırlıkların yanı sıra bulaşıkları makineye yerleştirme, yıkandıktan sonra yerleştirme işlemlerimizde var. Durumdan da anlaşılacağı üzere mutfak her an dağılmaya hazır bir şekilde bizleri bekliyor.

Tabi ki , dağınık bir mutfağı kimse istemez. Dağınık mutfağın önüne geçmek için akıllıca bir iş bölümü yapıldığı taktirde mutfağımızı kusursuz bir düzene kavuşturmak elimizde. Peki, bu iş nasıl olacak, dediğinizi duyar gibiyiz. Hemen birkaç öneriyi sizler ile paylaşalım.

Dağınık Mutfak Nasıl Toplanır ?

mutfak düzeni için püf noktaları

İlk olarak mutfağımızı şöyle bir gözden geçirerek işe başlayalım. Mutfak dolapların içlerini bakalım. Gerekli dolap içi düzenlemelerini yaptıktan sonra çekmeceler içi düzeni yapalım. Gerekli düzenlemeleri yaparken, eksik takımları ve kullanmadığımız tabakları bir kenara ayırmayı ihmal etmeyelim. Tezgah üzerinde çok yer işgal eden elektrikli ev aletlerini belli bir düzene bırakalım. Mesela çok sık kullandığınız elektrikli ev aletleri tezgahın üzerinde yer alırken, daha az kullandıklarınızı tezgahın üzerinden kaldırabilirsiniz.

Şimdi sırada yiyecek ve içecekler var. Öncelikle buzdolabının içerisinde yer alan tüm gıdaları masanın üzerine bırakalım. Tarihi geçmiş olan, bozulmuş ve küflenmeye yüz tutmuş yiyecek ve içecekleri anında çöpe atıyoruz. Tezgah üzerinde yer alan kuru bakliyat ürünlerini eğer yer varsa dolap içerisine yada duvara monte yapacağınız raflara yerleştirebilirsiniz.

Çay ve kahve gibi bazı malzemelerinizi kapaklı cam kavanozlara bırakın. Cam kavanoz ürünlerin taze kalmasını sağlayacak, hem de aradığınızı kolaylıkla bulmanıza yardımcı olacaktır. Makarna, pirinç, ve mercimek gibi bakliyat gibi ürünlerinizin hem tazeliğini korumak hem de yerden tasarruf sağlamak adına içinde vakumlu kutulara bırakabilirsiniz.

Mutfak tezgahının üzerine bir şeyler yerleştirmeyi düşünüyorsanız, hem tezgahı gereğinden fazla işgal etmemek için hem de düzen açısında belli bir bölümünü kullanın. Çok sık kullandığınız bazı gıdaları cam kavanozun içine bırakıp tezgahın bir bölümüne yerleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın