Çocuk Odası İçin Renk Önerileri

Çocuğunuzun odasını dekore ederken renk kullanımına dikkat etmekte fayda var. Biliyorsunuz, renklerin bizim üzerimizde olduğu kadar çocuklarımızın üzerinde de etkisi var. Renklerin çocuklar üzerindeki etkisinden bahseden Mimar Eda Yürenk Odabaşı , aileler çocuklarının odalarını dekore ederken tercih edebilecekleri renk konusunda şu önerilerde bulunuyor.

Çocuk Odasını Hazırlarken İlk Ne Yapmalıyız ?

Çocuğunuzun odasını dekore etmeye başlarken ilk olarak onun psikolojini ve gelişimini göz önünde bulundurarak duvar rengine karar vermektir. Duvar rengini seçerken cinsiyetçi bir öngörü ile yaklaşırsanız şayet, daha çocuğunuz dünyaya gelmeden toplumdaki yerini ve statüsünü belirtmiş olacaksınız. Her rengin insan üzerinde göz ardı edilmeyecek kadar büyük bir yüzdelik dilim kapsar.

Çocuklarımız göz açıp kapayana kadar hızlı bir şekilde büyüdüğünü göz önüne alarak ilk etapta odasının nötr renklerde olmasında fayda var. Unutmayın ki, çocuklarınız büyüdükçe tercihleri ve zevkleri değişecektir. Sık sık duvarın rengini değiştirmek için boyamaktansa duvarı nötr renkte boyamakta fayda var. Çerçeve, obje , değişik tekstil ürünleri kullanarak güçlü ve canlı renklerden seçip değiştirebilirsiniz. Bu sayede değişmesi zor olmayan sürekli zamana ayak uyduran bir renkte oda dekore etmiş olursunuz.

Hangi Renkleri Tercih Edebilirim ?

Renk konusunda istediğinizi seçmekte özgürsünüz. Bu konuda bizim önerimizi soracak olursanız, seçtiğiniz rengi nötr renkler ile kombinleyebilirsiniz. Diyelim ki, renk konusunda kırmızıya karar verdiniz. Odada kırmızı rengi yoğun kullandığımız taktirde çocuğumuz kendisini gergin ve agresif hissedebilir. Nedeni, kırmızı renk kalp atışını ve solunumu hızlandırır. Bu etkiyi göz önünde bulundurarak kırmızıyı ekru veya beyaz renkle yumuşatabilirsiniz.

çocuk odası duvar rengi yeşil

En çok tercih edilen renkler arasında yeşil bulunmakta. Yeşil renk, rahatlatıcı ve sakinleştirici bir özelliğe sahiptir. Doğayı temsil eder. Güven verir. Yeşil duvar rengi çocuklarda konsantrasyonu sağlayıp, gerginliği azaltmaktadır.

sarı çocuk odası duvar rengi

Sarı duvar rengi, her ne kadar canlı, enerjik ve eğlenceli bir ortam oluştursa da , sarının parlak tonları başta olmak üzere sarı rengin yoğun kullanımı çocukları, zaman geçtikçe rahatsız edebilir. Eğer çocuk odası duvar rengini sarıdan yana kullanmayı planlıyorsanız, bu rengi toprak tonları ile ya da gri renk ile kombinleyebilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?