Çocuk Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ailemizin neşe kaynağı olan çocuklarımızın odasını dizayn ederken, bir taraftan onların isteklerini göz önünde bulundurmak, bir taraftan da ebeveynleri olarak kendi fikirlerimizi de çocuklarımıza sunmak gerek. Çocuk odası dekorasyonu yaptırırken, çocukların hızlı bir büyüme sürecinde olduğunu dönem dönem zevklerinin değişebileceğini göz önünde bulundurarak, uzun süre gönül rahatlığıyla kullanabileceği, gerektiğinde birkaç küçük dokunuşlar ile değişle bilecek bir dizayn oluşturmakta fayda var.

Peki, bunların dışında, çocuğumuzun odasını düzenlerken nelere dikkat etmeliyiz, hemen onlara da kısaca bir değinelim.

Sağlıklı Bir Uyku İçin Doğal Bir Atmosfer Oluşturulmalı

Çocukların sağlıklı bir şekilde uyumaları için odanın sıcaklığı ve nem oranı oldukça önemlidir. Biliyorsunuz odanın sıcaklık derecesi nem oranı ve çocukların solunumun üstünde büyük bir etkisi var. Eğer oda fazla sıcak ise odanın nem oranı düşer, bunun sonucunda çocuğun burnu tıkanmaya başlar. Burun tıkanıklığından dolayı huzursuzluk ve uykusuzluk gibi durumlar yaşanır. Bunu önlemek adına mümkünse oda sıcaklığının gündüzleri 20 ile 24 derece arasında, geceleri 20 ile 22 derece arasında olmalı. Nem oranı ise % 50 civarında olmalı, bu oran mümkünse % 35 altına düşmemelidir.

Tekstil Ürünü Seçimi

çocuk odası tekstil ürünleri

Odanın görsel estetiği kadar odada kullanılacak olan tekstil ürünleri de son derece önemlidir. Çocukların rahat bir uyku uyumasına zemin hazırlamak adına mümkün oldukça doğal ve pamuklu tekstil ürünleri seçilmesinde fayda var.

Renk Paleti

yeni trend çocuk odası renkleri

Konunun başında çocukların dönem dönem zevklerin ve tarzlarının değişebileceğine değinmiştik. Bu değişimi göz önüne alarak renk paleti seçiminde kararın ebeveynlerin vermesinde fayda var. Neden derseniz, çocukların oldukça renkli bir dünyası vardır ve bu renklerin hepsini yaşadığı alana yansıtmak isterler. Böyle bir durumda odanın atmosferinde yorucu bir görünüm oluşur ve kısa bir sürede bu atmosferden de sıkılırlar. Bu konuda bizim size tavsiyemiz mümkün oldukça nötr renklerin ana renkler ile kullanıldığı, çocuğunuzun seçtiği renkleri ise ayrıntılarda aynı zamanda kolayca değiştirebileceğiniz nesnelerde kullanmanızdır.

Katmalı Tasarımlar

yeni sezon çocuk odası dekorasyon örnekleri

Çocuğunuzun odasını düzenlerken, odayı bir bütün olarak düzenlemek yerine odayı farklı katmanlara bölerek ve sonra bu alanları ayrı ayrı ele alıp, daha kullanışlı bir düzen oluşturabilirsiniz. Biliyorsunuz çocukların dikkati çok çabuk dağılabiliyor. Bunun önüne geçmek için odada oyun alanı, uyku alanı ve çalışma alanın sınırları belli olmalıdır.

Bir yanıt yazın