Çalışma Odası Nasıl Dekore Edilir ?

Çalışma odası nasıl dekore edilir? Evinizin herhangi bir odasını veya alanın çalışma alanı olarak dizayn etmeyi düşünüyorsanız ve bu konu hakkında farklı fikirler arayışı içerisindeyseniz , sizlere bu konuda ilham verecek olan çalışma odası dekorasyon fikirlerimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Öncelikle yaşam alanınızda oluşturacağınız bir çalışma odası veya alanı çalışmalarınızın verimli bir şekilde yapabileceğiniz bir ortam olmalı. Elinizdeki imkanları göz önünde bulundurarak, mümkün oldukça bu alanı kişisel tarzınızı yansıtacak şekilde dizayn etmelisiniz.

Şimdi gelin adım adım çalışma alanımızı düzenlemeyi planlayalım.

  1. Adım : Odanın Düzenlenmesi
modern çalışma odaları

Öncelikle verimliliğimizi artıracak özel bir alan seçerek işe başlıyoruz. Eğer evimizde çalışma alanı oluşturacağımız bir alan mevcut değilse ; evde herhangi bir odanın köşesini ve çalışabileceğimiz bir alanı, kendimize ayırabiliriz.

Diyelim ki büyük bir odanız var. Bu odanın bir bölümünü oturma odası, salon veya yatak odası olarak kullanıyorsunuz. Büyük olan bu odanızı bir perde yardımı ile veyahut bir oda bölücü kullanarak, kendiniz için çalışma alanı oluşturabilirsiniz.

2. Adım : Mümkünse Çalışma Alanı İçin Pencere Kenarı Seçin

Çalışacağınız ortamda bir pencere mevcut ise, çalışma masanızı pencere kenarına yerleştirin. Pencereden yansıyan doğal ışık çalışma esnasında sizi uyarak daha verimli çalışmanıza motive eder. Bunun yanı sıra okuma ve yazma esnasında ışıklandırma sağlar.

3. Adım : Bir Oturma Alanı Oluşturun

Eğer bir çalışma odanız var ise çalışma alanın yanı sıra bir oturma alanı oluşturabilirsiniz. Bazen odanın farklı noktalarında çalışarak verimliliğinizi artırabilirsiniz. Odaya farklı bir yorum katmak isterseniz şöyle bir oturma alanı oluşturabilirsiniz. Bir şezlong temin edebilirsiniz. Şezlongun üzerine sizi rahatsız etmeyecek bir örtü ve rahat bir yastık bırakıp, kendinize küçük bir okuma alanı oluşturabilirsiniz.

4. Tasarımları Minimal Tutun

çalışma odası dekorasyon fikirleri

Çalışma esnasında odaklanma sorunu yaşıyorsanız mümkün oldukça çalışma alanınızda fazla eşya bulundurmayın. Rahat çalışabileceğiniz masa ve sandalye işinizi rahat görmenize yardımcı olacaktır. Eğer odada raf kullanacaksanız bu rafın çalışma alanınızın arkasında kalacak şekilde ayarlayın.

5. Fonksiyonel Özelliğe Sahip Araç Gereçler

Bir taraftan ferah bir ortam oluşturmak, bir taraftan da işlevsel bir alan oluşturmak adına fonksiyonel özelliğe sahip araç gereçleri tercih edin. Siz de tam da talebinize göre uygun bir çalışma masasına sahip olmak için Çalışma masası fikirleri yazısını okuyabilirsiniz!

Ders Çalıştığınız Masada Neler Olmalı?

Masanızı doğru kullanmanız, ders çalışırken kendinizi daha iyi hissetmenizi mümkün kılacaktır. Ders çalıştığınız masanızda ders dışı aksesuarların bulunmamasına özen göstermelisiniz. Bunun yerine sizi motive edecek cümlelerin bulunduğu özlü sözlerine masanızda yer verebilirsiniz.

Masanızın hemen karşısında panonuzun bulunması önemlidir. Burada panonuzu doğru kullanmanız da gerekmektedir. Kalemlerinizin masanızda dağınık olmaması gerekmektedir. Bir de ders çalışırken sırtınızı yatağınıza dönmüş olmalısınız. Böylece ders çalışma masanızı doğru bir şekilde kullanmak noktasında önemli bir kazanıma da sahip olursunuz!

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?