Çalışma Masası Aydınlatma Önerileri

Çalışma masası aydınlatması nasıl olmalı ?

Bugünlerde birçoğumuz derslerimizi, işlerimizi evden yürütüyoruz. Sağlıklı bir ortamda çalışabilmek içinde evde kendimiz için bir çalışma alanı düzenlemiş durumdayız. Ergonomik bir sandalye, rahat çalışabileceğimiz bir masa, çalışma alanı olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Tabi, verimli bir çalışma ortamı içinde aydınlatmada son derece önemli.

Çalışmaya başladınız kısa bir zaman dilimi geçtikten sonra birden gözlerinizin yorulmaya başladığını, dikkatinizin dağıldığını hissediyorsanız , bu bize uygun bir çalışma masası üstü aydınlatmanın ya yetersiz olduğunu yada aydınlatmanın olmadığının sinyallerini vermektedir. Hemen vakit kaybetmeden doğru bir aydınlatma yapmanızı öneririz. Nasıl mı ? Hemen açıklayalım.

Gün Işığından Yararlanmayı İhmal Etmeyin

Çalışma alanınızı ne kadar iyi aydınlatırsanız aydınlatın, gün ışığının aydınlatmasını ve enerjisini sunamaz. Bu hususu göz önüne alarak mümkün oldukça gün ışığından fazlaca yararlanabileceğimiz şekilde çalışma masamızın konumunu ayarlamalıyız. Gün ışığını doğru açıdan ve iyi dereceden yararlanmak için çalışma masanızı pencerenin yanına yerleştirebilirsiniz.

Çalışma Odasının Olmazsa Olmazları Lokal Aydınlatmalar

çalışma ortamında aydınlatma nasıl olmalıdır

Tavan aydınlatmaların yetersiz kaldığı noktada hem olabilecek küçük ev kazalarının önüne geçmek için hem de bulunduğumuz mekanı daha aydınlık, ferah ve geniş göstermek adına lokal aydınlatmalardan yararlanıyoruz.

Çalışma ortamında lokal aydınlatma denince akla ilk etapta çalışma masası lambaları gelmekte. Çalışma alanını aydınlatmak için seçeceğimiz yardımcı aydınlatma ürünlerini seçerken bazı hususlara da dikkat etmek gerekir. Sırası gelmişken hemen bu konuya da değinelim.

Çalışma Masası İçin Lamba Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

📌 İhtiyacınız doğrultusunda çalışma alanı istediğiniz gibi aydınlatabilmek için başlığı veya gövdesi rahatlıkla ayarlanabilir aydınlatma ürünlerini tercih etmelisiniz.

📌 Çalışma masasın üzerine aydınlatma ürünü konumlamakta oldukça önemli ayrıntılardan biridir. Çalışma esnasında gölge oluşturup, sizi olumsuz yönde etkilemesi için lambanızı şu şekilde konumlayabilirsiniz. Eğer sol elinizi kullanıyorsanız, lambayı sağ tarafa, sağ elinizi kullanıyorsanız da lambayı sol tarafa yerleştirmelisiniz.

📌 Tabi seçtiğimiz ürünün işlevsel özelliği kadar estetik açısından tasarımda şık olmasını isteriz. Çalışma odanızın yada alanınızın dekorasyonunu göz önüne alarak mekanda görsel bir bütünlük oluşturacak aydınlatma ürünleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?