in

Ahşap Zemin Bakımı Nasıl Yapılır ?

parke nasıl temizlenir

Eğer ahşap bir zemin tercih ettiyseniz bakımını düzenli ve iyi yapmanız gerekir. Aksi halde bakımı iyi yapılmamız ahşap zeminler zaman içerisinde renkleri solmaya başlayacaktır. Peki, ahşap zemine iyi bir bakım yapıp parlak bir görünüme kavuşturmak için neler yapılabilir ? Ayrıntılar birazdan 😉

Zaman içerisinde parlaklığını kaybeden ahşapların yüzeyinde eski bir görünüm oluşur. Evinizin ahşap zeminini kendiniz parlatmak istiyorsanız marketten alacağınız birkaç ürünle rahatlıkla yapabilirsiniz.

Ahşap Zeminin Parlamasını Sağlayacak Yöntemler

parke nasıl temizlenir

Sıvı Balmumu ve Yağ

Öncelikle zemini bir güzel tozdan ve kirden arındırarak iyice temizliyoruz. Ardından yumuşak pamuklu bir bezi sıvı balmumu ile ıslatıyoruz ve zemine düzgün bir şekilde yayıyoruz. Kuruduktan sonra cilalayın. Zeminin üzerinde sadece vernik kaldığı zaman işlem tamamlanmış demektir.

Su Bazlı Silikon Cila

Önce ahşap zemini bir güzel süpüyor ardından siliyoruz. Temiz bir bezi ıslatıp üzerine biraz cila döküyoruz. Bu sırada kabarcık oluşmamasına özen gösteriyoruz. Cilayı ahşap zemin üzerine ince bir tabaka halinde sürüyoruz. Cilanın kurumasını bekliyoruz. Kuruduktan sonra temiz bir havlu ile zemini parlatıyoruz. Bu uygulamadan sonra kurumaya bırakıyoruz. İyice kuruduktan sonra bir kat daha aynı işlemi gerçekleştiriyoruz.

Terebentin ve Balmumu

Eğer evde hazırlayabileceğiniz bir ürün arayışı içindeyseniz, şöyle bir karışım hazırlayabilirsiniz. Hem ahşabı temizleyen hem de parlatan yağlı bir dokuya sahip olan terebentin ve balmumunu kullanabilirsiniz. Ahşabı temizlemek için kullanacağınız zararlı kimyasallar içermeyen bu iki bileşeni dilerseniz ahşap zeminin dışında rengi soluk bir hal almış mobilyalarınızı parlatmak içinde kullanabilirsiniz. Bu ikiliyi şu şekilde hazırlayabilirsiniz.

📌 50 gr rendelenmiş balmumu

📌62 ml terebentin

Hazırlanışı :

✔ Isıya dayanaklı bir kabın içerisine rendelenmiş balmumu bırakıyoruz ve benmari usulü eritiyoruz.

✔ Balmumu sıvı bir hal almaya başladığı zaman bir taraftan tahta kaşık ile karıştırıp, bir taraftan içine yavaş yavaş terebentini ekliyoruz.

✔ Homejen bir karışım elde edene kadar karıştırıyoruz. Sonra ocaktan alıyoruz.

✔ Hazırlamış olduğumuz karışımı oda sıcaklığında soğumaya bırakıyoruz.

✔ Soğuyan karışımı kapaklı bir kabın içinde muhafaza ediyoruz.

✔ Ahşap zeminin yüzeyini temizliyoruz.

✔ Gerekli miktarda balmumunu uyguluyoruz.

✔ Mikrofiber bez ile parlayana kadar yayıyoruz.

Written by admin

Bir cevap yazın

GIPHY App Key not set. Please check settings

az masrafla ev dekorasyonu

Az Bütçeyle Dekorasyon Nasıl Yapılır?

yeni moda köşe takımları

Köşe Takımı Alırken Bunlara Dikkat Edin !