Yemek Alanı İçin Tavan Aydınlatmaları

Yemek alanları ve yemek odaları dizaynında en önemli unsurlardan biri aydınlatmadır. Her ne kadar ışıklandırma her alan için büyük bir önem taşısa da yemek alanların da daha farklı bir önem taşımaktadır. Yemek masalarının doğru bir aydınlatma ile vurgulanması o noktanın doğru bir şekilde kullanımı açısından oldukça etkilidir.

Yemek masasının bulunduğu alanı en iyi şekilde aydınlatmak için tavan sarkıtları ideal bir seçim olacaktır. Bu konuda iç mimarların önerisi seçmiş olduğunuz avizenin yemek masasından en az 80 cm kadar yükseklikte olması gerektiğini belirtiyorlar. Şık aynı zamanda etkileyici bir yemek alanı ortaya çıkarmak için günümüzün aydınlatma ünitesi modelleri oldukça etkili. Şimdi sizlere farklı tarzlara hitap eden farklı ve günümüzün popüler aydınlatma ürünleri arasında yer alan yemek alanı avize modellerinden birkaç örnek sunmak istiyoruz.

Metalik İle Modern Dokunuşlar

sarkıt metal avize modelleri

Günümüzün popüler çağdaş aydınlatma ürünleri arasında metalin renk verdiği sarkıt aydınlatmalardır. Yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere çelik çerçeveli dörtlü sarkıt aydınlatma modeli, popüler aydınlatma ürünlerine güzel bir örnektir. Günümüzde metalik dokuların öne çıktı yeni nesil dekorasyonları göz önünde bulundurduğumuzda bu ürün oldukça ideal bir seçim olacaktır.

Fütüristik ve Asimetrik

yemek odası tavan dekorasyonu ve aydınlatma

İlk etapta avize denilince aklınıza sıradan, klasik, her yerde görmeye alışkın olduğumuz avizeler geliyorsa, hemen hafızanızdan o görüntüyü silin. Çünkü günümüzde avizeler, ezber bozan türden. Buna en güzel örneklerden biri de yukarıdaki görselde yer alan asimetrik kesimin hakim olduğu fütüristik bir dizayna sahip olan bu avizeler oldukça revaçta.

Şeffaf Toplar

şeffaf avize modelleri

Günümüzde öne çıkan ışıklandırma tasarımları arasında geniş cam ampuller veya yukarıdaki görselde görüldüğü gibi şeffaf top şekilde dizayn edilmiş ışıklandırma tasarımları oldukça popüler. Çok sayıda az ışık veren ampul bir araya gelmesi ile oluşan bu tasarım, alana ışığı homojen bir şekilde yayıyor.

Endirekt Aydınlatma

yemek odası için tavan aydınlatma ürünleri

Modern ve sportif bir çizgiye sahip bir yemek alanınız mevcut ise, hareketli bir aydınlatma ürünü tercih edebilirsiniz. Hareketli aydınlatma ürünleri sayesinde ışığı istediğiniz gibi alana yansıtabilirsiniz. Eğer yemek masanıza doğrudan ışığı yansıtan bir ürün istemiyorsanız, böyle bir ürün tercih edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın