Şömineli Salonlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Geçmişten günümüze evleri hem ısıtmak amacı, hem de dekoratif bir unsur olarak şömineler tercih edilmekte. Şöyle bir düşündüğümüzde şömineler, yaşadığımız alanlara farklı bir karakter , şık bir doku ve sıcaklık katmaktadır. Genelde oturma odalarında görmeye alışkın olduğumuz şömineler, şimdilerde salon dizaynında samimi bir atmosfer , davetkar ve romantik bir ambiyans oluşturmak isteyenlerde şömineyi salonda kullanmaya başladılar.

Eğer sizlerde salonunuzun çizgisine şömineyi dahil etmek istiyorsanız, bazı noktaları iyi düşünmeniz gerekir. Mesela oturma odanızda diğer özellikleri göz önüne alarak ve buna bağlı olarak şöminenizi tam potansiyeli kullanmanıza izin verecek çeşitli etkili düzenlemeler arasında seçim yapmanız gerekecektir.

şömine dekorasyon önerileri

Bunun yanı sıra dizayn yaparken, koltuklar ve yemek masasının konumu nasıl olacak ? Salon dekorasyonun merkezi şömine mi olmalı ? Oturma alanları şöminenin sıcak alevlerine ne kadar yakın olmalı ? Gibi bir takım soruları da sormakta fayda var.

Şimdi bu sorular dahilde salonunuzun çizgisine sıcaklık katacak, romantik bir ambiyans oluşturmanıza yardımcı olacak şömineli salon dekorasyonlarına bir göz atalım.

Odak Nokta Şömine

şömine duvar dekorasyonu

Şömine tercihinizi ister geleneksel formda bir tuğla şömineden yana yapın, isterseniz de modern tarzda olan bir şömineden yana yapın, şöminenin her zaman için kendine özgü bir mimari duruşu vardır. Bu nedenle dekoratif bir unsur olarak odanın odak noktası olarak belirlemek için oldukça ideal bir seçim olacaktır. Şömineyi odanın merkez noktası olarak belirleyip, mobilyalarınızı şöminenin etrafına yerleştirebilirsiniz. Bu konuda size ilham vermesi için şöyle bir konumlama yapabilirsiniz. Oturma grubunuzu şöminenin tam karışına gelecek şekilde yerleştirip, tekli koltuk, puf veya berjerinizi şömineye daha yakın yerleştirebilirsiniz.

Mobilyaların Konumu

elektrikli şömine modelleri 2020

Şöminenin kullanım kapasitesi ve kullanım durumuna göre mobilyalarınızı nasıl konumlayacağınızı belirleyebilirsiniz. Eğer sürekli yakacağınız ve çok ısı yakan bir şömine tercih ediyorsanız oturma grubunuzu şömineye en az 1 metre uzakta tutmanızı tavsiye ederiz.

Minimalist Dekorasyon

klasik şömine salon dekorasyonları

Salon dekorasyonlarını elegan bir görünüme kavuşturmak aynı zamanda oldukça kuvveti bir estetik oluşturmak ve doku katmak için şömine kullanmanız yeterli olacaktır. Göz estetiğine hitap eden, mekanda romantik bir ambiyans oluşturmak adına geleneksel şömineler arasından tercih yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın