Şahane Yılbaşı Sofra Dekorasyonları

2020 yılını evde aileniz, yakın arkadaşlarınızla birlikte girmeyi düşünüyorsanız, bugünün oldukça özel geçmesini istiyorsanız, ev sahibi olarak tatlı bir süreç sizi bekliyor demektir. Bir taraftan evinizin atmosferinde yeni yılın ambiyansını oluşturmak gerek, bir taraftan da renk seçimi ile, dizaynıyla, zarif ve şık bir yılbaşı sofrası hazırlamanız gerek.

Hem göz estetiğine hitap edecek, hem görünümü ve ışıltısıyla, yılbaşı sofrasına yakışır bir masa düzeni oluşturmanıza yardımcı olmak adına bu konuda sizlere ilham verecek olan 2020 yılbaşı sofra dekorasyonu örneklerimizi incelemenizi öneririz.

Doğru Bir Masa Düzeni

Her özel kutlamalarda, yemek davetlerinde olduğu gibi, bu gecede her şeyin kusursuz olması için elimizden geleni yaparız. Bu noktada masa düzeni oldukça önemli bir ayrıntıdır. Bir taraftan masanın düzeni gelen misafirlerin göz estetiğine hitap etmeli, bir taraftan da sofra da eksik bir ürünün olma olasılığını azaltmak adına masa seçimi oldukça önemlidir. Peki, nasıl düzenli bir masa oluşturabiliriz? Şimdi bu sorunun yanıtına bir bakalım.

Öncelikle sofra düzenine geçmeden önce yemek masasında kullanacağımız şık bir masa örtüsü seçerek ilk adımı atıyoruz. Seçmiş olduğunuz masa örtüsünün daha elit görülmesini isterseniz, masa örtüsü ile kontrast oluşturabileceğiniz renkten runner kullanabilirsiniz. Desenli bir runner seçmeyi düşünüyorsanız, masa örtüsünün desensiz ve düz bir renk olması gerektiğini unutmayın.

Masa Düzeni

yılbaşı masası nasıl hazırlanır

Masa örtüsünü seçtik, tercihen runner kullandık, şimdi sırada adım adım masayı dizmeye geldi. Masaya tabakları dizmeden önce, eğer masa örtüsü veya runner ile tabaklar arasında koruyucu bir katman oluşturmak isterseniz aynı zamanda masa dizaynında katkıda bulunacak suplardan yararlanabilirsiniz. Supları masaya yerleştirdikten sonra sırada, tabak, bardak, çatal ve bıçakların yerleşmesi var. Bu yerleştirmede şöyle bir sıralama izliyoruz.

Suplanın üzerine önce servis tabaklarını yerleştiriyoruz. Servis tabaklarının üzerine çukur tabakları bırakıyoruz. Çukur tabakların üzerine ise çorba kaselerini düzenli bir şekilde yerleştiriyoruz.

Tabakların sol tarafında içten dışa doğru olacak şekilde ana yemek ve salata çatalını , tabağın sağ tarafına ise ana yemek bıçağını, salata bıçağını ve çorba kaşığını bırakıyoruz. Tabağın üst bölümüne ise tatlı için kullanacağımız çatal, bıçak veya tatlı kaşığını bırakıyoruz. İçecekler için kullanmayı düşündüğümüz bardaklar ise tabağın sağ çaprazına gelecek şekilde yerleştiriyoruz. Son dokunuş olarak şık bir peçete halkasının içerisinde yer alan kumaş peçeteyi de tabağın üzerine konduruyoruz.

Yılbaşı Süsleri İle Yılbaşı Masanızı Süsleyin

yılbaşı masa süsleri

Yılbaşı süslerini yılbaşı ağacını süslemek için kullanırız. Aslında bu yılbaşı süslerini farklı yerlerde kullanıp, farklı bir görünüm oluşturabiliriz. Mesela, yılbaşı sofrasını süslerken, yılbaşı süslerinden yararlanabilirsiniz. Küçük şeffaf bir cam vazonun içerisine yılbaşı toplarını bırakıp, vazoyu masaya bırakarak, vazonun ışıltısını artırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın