Pratik Kendin Yap Fikirleri

Pandemi sürecini yaşamaya devam ettiğimiz bugünlerde , evde daha kaliteli zaman geçirmek için kendimize yeni uğraşlar edinmeye başladık. Evde kaldığımız bu süreç içerisinde vaktimizi daha iyi değerlendirmek adına daha çok kendin yap projelerine yönelmeye başladık.

Bizde bugün hem kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak, hem de evinizde işinize çok yarayacak birkaç kendin yap fikrilerini paylaşalım, istiyoruz.

El Dezenfektanını Kendin Yap

Biliyorsunuz bu süreçte en çok kullandığımız ürünler arasında el dezenfektanları yer almakta. Hijyen bakımında oldukça önemli bir yer tutan el dezenfektanınızı kendiniz yapmaya ne dersiniz ? Hemen şuraya bir tarif bırakıyoruz. İsteyen not alsın.

evde el dezenfektan yapımı

El Dezenfektanı İçin Gerekli Malzemeler

📌 1/ 4 su bardağı aloe vera jel

📌 % 99 izopropil sürtünme alkolü ( 3 / 4 bardak )

📌 10 damla esansiyel yağ ( size bağlı )

📌 Sprey şişe

Karşımızın güzel kokması aynı zamanda koku duyularınızın harekete geçirmek adına ; nane, lavanta, kekik gibi esansiyel yağ ekleyebilirisiniz. Hangi esansiyel yağı kullanırsanız kullanın 10 damlayı geçmesin.

Hazırlanışı

📌 Bir kasenin içerisine tüm malzemeleri bırakıp, iyice karıştırın.

📌 Karışımın jel haline gelmesi için tel çırpıcı ile iyice çırpın.

📌 Hazırlamış olduğunuz karışımı sprey şişenin içine bırakın.

Kendi Saksını Kendin Yap

yoğurt kabından saksı yapımı

Hem ekonominize katkıda bulunmak, hem de tarzınızı evinize yansıtmak için kendi saksınızı kendiniz oluşturabilirsiniz. Evde kendi saksınızı yapmak için birçok malzeme bulunmaktadır. Mesela evinizde bulunan atık malzemeler ile şahane saksılar yapabilirsiniz.

Hemen bir örnek verelim. Hepimizin evinde pet şişe mutlaka vardır. Bu pet şişeleri değerlendirmek adına saksı yapabilirsiniz. Yapmanız gereken pet şişeyi istediğiniz boyda kesin. Evdeki bazı atık kırtasiye malzemeleri ile bir güzel süsleyin. Son olarak içine toprak koyup, istediğiniz çiçeği , bitkiyi yerleştirin.

Saksı olarak değerlendirebileceğiniz diğer bir malzemede yoğurt kabı. Yoğurt kabından saksı yapmak için gerekli malzemeleri hemen sıralayalım.

📌 Yoğurt kabı

📌 Hasır ip ( dilerseniz yün ipte kullanabilirsiniz. )

📌 Makas

📌 Yapıştırıcı

📌 Süslemek için boncuk ( isteğe bağlı )

Yapılışı

📌 İlk önce yoğurt kabının çıkıntılı bölümünü keserek işe başlıyoruz.

📌 Yapıştırıcı yardımı ile yoğurt kabında boşluk kalmayacak şekilde ipi yapıştırıyoruz.

📌 Son dokunuş olarak boncukları göz estetiğinize hitap edecek şekilde kaba yapıştırın.

Bir yanıt yazın