Mutfaklar İçin Farklı Dolap Tasarımları

İçindekiler

Mutfaklar için faklı dolap tasarımları yeni nesil çözümleri de beraberinde getirmektedir. Yaşam alanlarımızda en önemli ve en işlevsel özelliğe sahip mekanlardan biri mutfaktır. Mutfak sadece kahvaltıların, akşam yemeklerin hazırlanıp, piştiği, servis edildiği ve bulaşıkların yıkandığı alandan ibadet değil. Yeri geldiği bir sosyalleşme alanıdır.

Tabi bunun dışında belirli işlevleri olan elektrikli eşyaların bulunduğu, mutfak araç gereçlerin yer aldığı ve kuru gıdaların saklandığı bir depolama alanıdır. Durum böyle olunca da mutfak dizaynında mutfak dolapları oldukça büyük bir rol oynamaktadır. Tercih edeceğimiz mutfak dolabının modeli, yerleşimi ve mutfak dolabının iç özelliği mutfağın işlevsel kullanımında oldukça etkilidir.

Bu noktalardan çıkarak, hem mutfağınızı daha kullanışlı hale getirmek adına, hem de mutfağa estetiklik katmak adına farklı mutfak tarzlarına hitap edecek farklı mutfak dolap modellerini sizler ile paylaşalım.

Siyah Mutfak Dolabı Modelleri

modern siyah mutfak dolabı tasarımları

İlk etapta mutfak dolabı rengi için siyah denildiğinde, genelde sanki mutfağı olduğundan daha karanlık gösterecekmiş gibi bir ön yargı oluşmakta. Eğer doğru bir seçim yaparak ve siyah rengi doğru renkler ile kombinlenirse siyah mutfak dolapları mekana derinlik katar. Eğer aklınızda siyah renkte bir dolap var ise, şu noktayı göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Dolabı siyah renk seçtiğiniz zaman , geri kalan kısmı aydınlık ve parlak renklerde tercih edin.

Açık Mutfaklar İçin Dolap Önerileri

mutfak dolabı çeşitleri

Açık mutfaklarda genelde mutfak alanı ile salon alanı arasında bağlantı kuran bir tezgah bulunmaktadır. Bu tezgah kimi zaman bir oturma alanı ve yemek alanı görevini üstlenirken, kimi zaman ise mekanda ekstradan bir depolama alanı oluşturmaktadır. Yukarıdaki görseli incelediğimiz zaman tezgah altı özel tasarım mutfak dolabı olarak tasarlanarak, fazladan depolama alanı oluşturulmuş.

L Mutfak Dolabı Modelleri

L tipi mutfak modelleri

Son zamanlarda en çok tercih edilen ve kullanışlı modeller arasında yer alan L tipi mutfaklar yer almakta. Yukarıdaki görselde yer alan L tipi mutfağa baktığımızda farklı bir versiyon ile karşılaşmaktayız. L formunda yer alan bu mutfak bir tarafında dolap yer almakta, bir tarafında ise tezgahsız bir yerleşim tercih edilmiş. Bu uygulama sayesinde geniş bir depolama alanı oluşturulmuş.

Mutfak Dolapları Kaç Çeşitten Oluşur?

Mutfak Dolapları Kaç Çeşitten Oluşur?

Mutfak dolapları farklı tasarımlarla desteklendikleri ölçüde yeni nesil çözümlerin adresi konumunda yer almaktadır. Bu kapsamda mutfak dolaplarının farklı çeşitlerden oluştuklarını ifade edebiliriz. Burada Suntalam Kapaklı Mutfak Dolabı çeşitlerinin sıklıkla karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Yine MDF Kapaklı Mutfak Dolapları da son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Membran Kapaklı Mutfak Dolapları ve High Gloss Kapaklı Mutfak Dolapları da son zamanlarda ideal modeller arasında yer almaktadır. Böylece tam da isteklerinizi karşılayabilecek harika tasarımlara sahip olan mutfak dolaplarından söz edebiliriz. Küçük Mutfak Dekorasyon Önerileri yazımızla mutfaklara özel dekorasyonlara dair bilgiler edinebilirsiniz!

Bir yanıt yazın