Mutfaklar İçin Farklı Dolap Tasarımları

Yaşam alanlarımızda en önemli ve en işlevsel özelliğe sahip mekanlardan biri mutfaktır. Mutfak sadece kahvaltıların, akşam yemeklerin hazırlanıp, piştiği, servis edildiği ve bulaşıkların yıkandığı alandan ibadet değil. Yeri geldiği bir sosyalleşme alanıdır.

Tabi bunun dışında belirli işlevleri olan elektrikli eşyaların bulunduğu, mutfak araç gereçlerin yer aldığı ve kuru gıdaların saklandığı bir depolama alanıdır. Durum böyle olunca da mutfak dizaynında mutfak dolapları oldukça büyük bir rol oynamaktadır. Tercih edeceğimiz mutfak dolabının modeli, yerleşimi ve mutfak dolabının iç özelliği mutfağın işlevsel kullanımında oldukça etkilidir.

Bu noktalardan çıkarak, hem mutfağınızı daha kullanışlı hale getirmek adına, hem de mutfağa estetiklik katmak adına farklı mutfak tarzlarına hitap edecek farklı mutfak dolap modellerini sizler ile paylaşalım.

Siyah Mutfak Dolabı Modelleri

modern siyah mutfak dolabı tasarımları

İlk etapta mutfak dolabı rengi için siyah denildiğinde, genelde sanki mutfağı olduğundan daha karanlık gösterecekmiş gibi bir ön yargı oluşmakta. Eğer doğru bir seçim yaparak ve siyah rengi doğru renkler ile kombinlenirse siyah mutfak dolapları mekana derinlik katar. Eğer aklınızda siyah renkte bir dolap var ise, şu noktayı göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Dolabı siyah renk seçtiğiniz zaman , geri kalan kısmı aydınlık ve parlak renklerde tercih edin.

Açık Mutfaklar İçin Dolap Önerileri

mutfak dolabı çeşitleri

Açık mutfaklarda genelde mutfak alanı ile salon alanı arasında bağlantı kuran bir tezgah bulunmaktadır. Bu tezgah kimi zaman bir oturma alanı ve yemek alanı görevini üstlenirken, kimi zaman ise mekanda ekstradan bir depolama alanı oluşturmaktadır. Yukarıdaki görseli incelediğimiz zaman tezgah altı özel tasarım mutfak dolabı olarak tasarlanarak, fazladan depolama alanı oluşturulmuş.

L Mutfak Dolabı Modelleri

L tipi mutfak modelleri

Son zamanlarda en çok tercih edilen ve kullanışlı modeller arasında yer alan L tipi mutfaklar yer almakta. Yukarıdaki görselde yer alan L tipi mutfağa baktığımızda farklı bir versiyon ile karşılaşmaktayız. L formunda yer alan bu mutfak bir tarafında dolap yer almakta, bir tarafında ise tezgahsız bir yerleşim tercih edilmiş. Bu uygulama sayesinde geniş bir depolama alanı oluşturulmuş.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. yeni mutfak dekorasyonları ve mutfak dolapları Mutfaklar İçin Farklı Dolap Tasarımları için yorumda bulun

    Mutfaklar İçin Farklı Dolap Tasarımları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mutfaklar İçin Farklı Dolap Tasarımları için ilk yorumu yapabilirsin.