Kullanışlı Köşeli Mutfak Dolapları

Yaşam alanlarımızda en çok işlevsellik gören alanlardan biri mutfaklardır. Mutfakta bir taraftan depolama alanı görevini üstlenmekte, bir taraftan tezgah ünitelerine yer açmakta, bir taraftan ise rahat ve konforlu bir yemek ortamı sunmak için yemek masasını da bünyesinde barındırır. Bu ve diğer unsurları da göz önünde bulundurduğumuzda sürekli bir yenilik ve yaratıcılık içerisinde olmamız gerekiyor.

Mutfağınızı daha kullanışlı hale getirmek , ferah ve iç açıcı bir dekor oluşturmak için aynı zamanda mekanın işlevselliğini artırmak adına köşeleri iyi kullanmamız gerekir. Köşeleri daha verimli hale getirmek ve işlevselliğini artırmak adına köşe dolap modellerinden yararlanabilirsiniz. Hemen bu konuda sizlere ilham vermek adına birkaç daha kullanışlı mutfaklar için köşeli mutfak dolabından örnekler paylaşalım.

Mutfağınızın Fiziksel Özelliğine Göre Farklı Köşe Dolapları

farklı köşe dolabı tasarımları

Mutfak dolabı seçimi yaparken , mutfağımızın mimari yapısını göz önüne alıyoruz. Tercihimizi hazır mutfak ünitelerinden yana yapabileceğimiz gibi hazır köşe dolapları ve standart mutfak tasarımların arasından da seçim yapabiliriz. Yukarıdaki görselli incelediğimiz zaman göreceksiniz ki tezgah yerleşimi için pencere kenarı seçilmiş. Pencereden yansıyan gün ışığını engellemeyecek şekilde minimal bir köşe dolabının tercih edildiğini görmekteyiz.

L ve U Mutfaklar İçin Köşe Dolapları

u tipi mutfaklar için köşe dolapları

Günümüzde modern mutfak tasarımlarında genelde L ve U biçiminde dizayn edilmiş mutfakları görmekteyiz. Bu tür alanlarda köşe dolapları oldukça büyük bir rol üstleniyor. Yukarıdaki mutfak dekorunu incelediğimizde üç kenarı depolama alanı kullanılan klasik köşeli mutfak dolaplarının tercih edildiğini görmekteyiz.

Köşe Geçişlerinde Raf Tasarımı

raflı köşe mutfak dolabı modelleri

Göz estetiğine hitap eden mekanda işlevselliği yer veren bu dizaynda köşe geçişleri için raf sisteminden yararlandığını görmekteyiz. Gözlerimizi alt dolaplara doğru kaydırdığımızda standart köşe dolaplarının tercih edildiğini görmekteyiz. Tezgah üzeri dolaplarda ise köşe alanlarında raf tercih edilerek dizaynda hem daha akıcılık hem de göz estetiğine hitap eden bir ortam oluşturulmuş.

Dolap İçi Düzenlemeler

Söz konusu köşeli mutfak dolapları olduğunda en büyük sorunlardan biri sizlerinde tahmin ettiği üzere arka tarafta kalan bölümün kör nokta olarak görülmesi ve bu alan ulaşılmasının zor olmasından dolayı yeteri derecede işlevsel olmamasıdır. Bu durumun önüne geçmek adına köşe dolabı tasarlarken akıllı dolap içi sistemlerden yararlanmanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın