Mutfak Dolabı Boyama

Mutfak dolabı boyama işlemi oldukça titiz bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Evlerin en çok kullanılan mekanlarından biri olan mutfaklarda bulunan dolaplar zamanla eski canlılığını yitirebilir. Bu dolapları değiştirmek çok maliyetli olacağı için dolapları yenileme işlemi yapılabilir. Mutfak dolabı boyama bu yenileme işlemlerinden biridir. Mutfak dolapları eski rengine yakın bir renkte boyanabileceği gibi farklı bir renge boyanarak mutfakta yeni bir hava oluşturulabilir.

Mutfak dolaplarını boyamaya karar verdiyseniz öncelikle dolabın yapıldığı malzemenin ne olduğunu bilip ona göre bir boya almalısınız. Mutfak dolapları genellikle MDF veya lake dediğimiz malzemeden yapılmıştır. Boyası eskimiş olan bu dolapların boyanması için öncesinde birtakım işlemler yapılmalı sonra boyama işlemine geçilmeli. Burada mutfak dolaplarının farklı tasarımlarla desteklendiklerini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Mutfak Dolabı Boyama

Mutfak Dolapları Hangi Boyayla Boyanır?

Mutfağınızda değişiklik yapmaya karar verdiyseniz bu değişikliğe dolaplarınızı yenileyerek başlayabilirsiniz. Mutfak dolaplarını tamamen değiştirmek yerine dolapların rengini değiştirebilirsiniz. Dolapları boyamak için uygun bir boya almanız gerekmektedir. Mutfak dolabı boyama işleminde en çok akrilik boya kullanılmaktadır. Burada mutfak dolabı boyası tercihlerinde mutfağın genel dekorasyonuna dikkat etmek her zaman önerilmektedir.

Akrilik boyalar uygulandığı ortamda koku yapmadığı için ve çok çabuk kuruduğu için tercih edilmektedir. Bunların yanında mutfak dolaplarını yağlı boya veya sprey boya ile de boyayabilirsiniz. Uygulama bakımından en kolay olan akrilik boyayı uygulamadan önce dolapların zeminini temizleyerek boya için hazır hale getirmek gerekir.

Mutfak Dolabı Boyama

Mutfak Dolabı Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

Evlerdeki eşyalar belli bir süre kullanıldığında rengi, modeli sıkıcı hale gelebilir. Bu monotonluğu ortadan kaldırmak için mutfak dolabı boyama işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem için uygun boya ve renk seçimi yapıldıktan sonra boyamaya başlayabilirsiniz. Özellikle bu aşamada titiz bir şekilde davranmak, kullanışlı mutfak dolaplarına sahip olmanızı mümkün hale getirmektedir.

Mutfak dolabının yüzey kısmı zımpara ile temizlenip pürüzsüz hale getirilir. Ardından seçtiğinizde renkteki boya ile dolabınızı boyamaya başlayabilirsiniz. Aynı renkte yapacağınız boyamada tek kat boyama yeterli gelebilir. Fakat mutfak dolabınızın rengini değiştiriyorsanız en az iki kat boya uygulamanız gerekecektir. Bir de Keyif Verici Bir Çatı Katı Dekorasyonu yazımızı okuyabilirsiniz!

Bir yanıt yazın