Mavi Renk Salon Dekorasyon Örnekleri

Daha sakin ve dingin bir salon atmosferi oluşturmak için renk konusunda tercihinizi mavi renk ve tonlarından yana yapabilirsiniz. İlk etapta mavi renk, soğukluğu çağrıştırıyor gibi görünse de doğru renkler ile bir arada kullanıldığı zaman salonda huzurlu bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Hangi Salonlarda Mavi Renk Tercih Edilmeli ?

Salonunuzda yada evinizin herhangi bir alanında mavi rengi kullanmayı düşünüyorsanız, ilk etapta dikkat etmeniz gereken kriter mekanın büyüklüğü olmalıdır. Diyelim ki , fiziksel açıdan salonunuz küçük ise mavinin açık tonlarını tercih etmenizi öneririz. Salonunuzda mavi tonlarını kullanmayı düşünüyorsanız , mavi tonlarını iyi ayarlamanız gerektiğini unutmayınız.

Diyelim ki salonunuz küçük aynı zamanda fazla eşya var ve renk olarak da mavi kullanmayı düşünüyorsunuz. Böyle bir mekanda mavinin açık renklerini kullanmanızı tavsiye ederiz.

mavi beyaz salon kombinasyonu

Salonun görsel açıdan estetiğini artırmak için duvar dekorasyonunda şampanya ve krem renklerini tercih edip, duvarlara tablolar asabilirsiniz. Mobilya rengi seçimde tercihinizi maviden yana yapıp, salonunuzu olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz.

Eğer salonunuz büyük ise aynı zamanda fazla eşyada bulunmuyorsa mavinin açık ve koyu tonlarını dengeli bir şekilde kombinleyerek kullanabilirsiniz.

Dekorasyonda Mavi Kullanmanın Püf Noktaları

Salonunuz sizin aynı zamanda dinlenme mekanınız ise, ailecek sakinliğe ve huzura da önem veriyorsanız, mavi açık ve nötr renkler ile kombinleyebilirsiniz. Tercihinizi griye çalan bir maviden yana kullanmayı hayal ediyorsanız , bu rengi patlatacak başka renkte kullanmalısınız.

Oturma alanınız içinde bu rengi düşünüyorsanız, renk tonunu çok iyi ayarlamanız gerekir. Basık ve gri rengine çalan mavileri, bir ton koyu rengi ile veya turuncu renk ile kullanabilirsiniz.

Çağdaş, dinlendirici ve göz estetiğine hitap eden bir mavi salon dekorasyonu için hangi renkleri tercih edebilirim, diye soracak olursanız, sizlere şu renkleri önerebiliriz. Bu renkle muhteşem bir ahenk oluşturacak olan gri, beyaz, antrasit, kiremit, sarı ve kahverengi tonlarını düşünebilirsiniz.

Renklerin ahengini daha iyi görmek için bir görsel üzerinden devam edelim.

mavi ile uyumlu renkler

Bu salon dekorasyonunda mavi – kiremit- gri üçlemesini görmekteyiz. Renkler salon alanında şu şekilde kullanılmış. Fon perde seçiminde füme rengi, köşe takımında gri, berjerde mavi tercih edilirken zemine sıcaklık katan gri desenli bir halı tercih edilmiş.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?