Küçük Alanlar İçin Tasarım Teknikleri

Günümüzde globalleşen dünyanın etkisi ile birlikte, özellikle büyük şehirde yaşayanlar için heyecan verici , canlı şehirlerin kendi özgü eskileri de var. Tıpkı, nerdeyse bir dolap büyüklüğünde olan evler gibi. Bu tür evleri göz önüne aldığımızda yaratıcı olmayı ve işlevsel olmanın yanı sıra şık olmayı becerebilen evler tasarlanmanın yollarını bulmalıyız.

Son zamanlarda yapılan mikro ve stüdyo daireleri ele alalım. Bu daireleri hem daha işlevsel hale getirmek hem yaratıcı bir dekorasyon oluşturmak için birkaç tasarım taktiği uygulayabiliriz. Mesela , tavan arasında yer alan ve tek yatak odası olan evlere kadar elinizdeki alanlardan maksimum derecede yararlanmak için birkaç yöntemi sizinle paylaşalım.

küçük alanlar için tasarım

Eviniz fiziksel açıdan ne kadar küçük olursa olsun, odayı bölerek farklı alanlar oluşturmak her zaman için akıllıca bir fikirdir. Diyelim ki, yatağınızı ve kanepenizi ayrı ayrı konumlandıramıyorsunuz. Böyle bir durumda yatağın ayak ucuna kanepeyi konumlandırarak, bir köşe takımı oluşturabilirsiniz.

Bu tekniği evinizin durumuna göre mutfak ve hol alanlarında kullanabilirsiniz. Mesela masa ve sandalyeyi mutfağa yakın tutup, işlevselliği artırarak evde çalışmanız gerektiği durumlarda kendinize uygun bir çalışma ortamı da hazırlamış olursunuz.

Biliyorsunuz küçük odalar rahatlıkla dağılabilmektedir. Bunun önüne geçmek odayı anında düzenlemek için kapının hemen yanına bir askılık bırakabilirsiniz. Bu şekilde yatak bölgesinde oluşabilecek kıyafet yığınlığında önüne geçmiş olursunuz.

Küçük alanlarda maksimum derecede verim alabilmek için uygulanabilecek diğer bir teknik ise işlevsel özelliğe sahip, akıllı mobilyaları tercih etmektir. Bir dokunuşla rahat bir yatağa ve konforlu bir kanepeye çevirebilen yataklı kanepe, hem odanızı işlevsel bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacak, hem de kanepe ve yatağı ayrı ayrı yerleştirmek için kendinizi zorlamayacaksınız.

Duvar yatağı, duvar ünitesi ve kanepenin bir arada olduğu özel tasarıma sahip olan bu işlevsel mobilya 1+1, stüdyo daireler, son dönemlerde yaygınlaşmaya başlayan mikro daireler için oldukça ideal bir seçim.

lazzoni langoni yatak

Yukarıdaki görselde gördüğünüz üzere tek bir ürün gibi görülen bu mobilya size, hem bir yatak, hem de bir kanepe sunmasının yanı sıra, ekstra bir depolama alanı da sunmaktadır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?