Keyif Verici Okuma Köşesi İçin Kütüphane Önerileri

Evinizin boş bir alanı var ve siz bu alanı okuma köşesi olarak değerlendirmeyi mi düşünüyorsunuz ? Eğer aklınızda böyle bir düşünce var ise bu alanı kütüphane olarak dizayn edip karakteristik ve entelektüel bir görüme kavuşturmak adına size bu konuda ilham vereceğini düşündüğüm önerilerimize göz atabilirsiniz.

Öncelikle kendimize birtakım sorular sorarak işe başlayalım. Oluşturmak istediğim kütüphane de sıcak ve samimi bir ortam nasıl oluşturabilirim ? İçini kitaplarla mı doldurmalıyım , yoksa kitapların yanı sıra aksesuarlara da yer vermeli miyim ? Kitapları yerleştirirken nasıl bir düzen oluşturmalıyım ? Tüm kitapları dik bir şekilde mi, yoksa aralarında yatık olacak şekilde mi yerleştirmeliyim ? Bu ve buna benzer sorularınıza yanıt olacağını düşündüğümüz farklı tarzlara hitap eden okuma köşesi önerilerimizi sizlerle paylaşmaya başlayalım.

Klasik Tasarımlardan Yaralanın

evde kütüphane dekorasyonu

Rahat bir okuma köşesi oluşturmak için klasik tarzlardan yararlanabilirsiniz. Yukarıdaki görseli baz alacak olursak, okuma köşesini oluşturmaya başlarken, öncelikle rahat ve konforlu bir tek kişilik koltuk yerleştirerek ilk adımı atmaya başlayabiliriz. Koltukta renk seçimi olarak siyah yada nötr tonları tercih edebilirsiniz. Aydınlatma konusuna değinecek olursak, hemen okuma koltuğunuzun yanına yerleştireceğiniz gözünüzü fazla yormayan yumuşak ışıklı bir lambader tercih edebilirsiniz.

Kitapları Nasıl Yerleştirmeli

ev kütüphane tasarımları

Oluşturmak istediğiniz kütüphaneye farklı bir yorum katmayı düşünüyorsanız ahşap bir kitaplık tercih edebilirsiniz. Sezonun favori rengi nedir, diye soracak olursanız petrol mavisi ve nefti yeşili diyebiliriz. Kitapları yerleştirme işine geldiğimizde ise tek boyutta sıra sıra dizilmiş kitaplar çoğu zaman monoton bir görünüm oluşturmaktadır. Kitap yerleştirme için şöyle bir yol izleyebilirsiniz. Birkaç kitabı dik bırakıp, aralarına yatay kitaplar yerleştirebilirsiniz. Kitaplarınızın boyutuna göre bazılarını üst üstte de sıralayabilirsiniz.

Duvar Nişlerinden Yararlanın

duvar niş kitaplık modelleri

Yaşam alanlarınıza mimarlık bir derinlik kazandıran nişleri kitaplık olarak değerlendirebilirsiniz. Nişlerin biri bölümüne kitapları, bir bölümüne dekoratif aksesuar yada bitkiler yerleştirerek hem sofistik bir atmosfer hem de entelektüel bir görünüm oluşturursunuz.

Kütüphanenize Sınırsızlık Hissini Yansıtın

Yaşam alanlarınızın dizaynında endüstriyel bir çizgi hakim ise metal raf sistemlerinden yararlanarak geniş bir kütüphane oluşturup mekanınızı çekici bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Bir yanıt yazın