Evdeki Kötü Kokulara Son

Her evin kendine özgü bir kokusu vardır. Evlerimizin mis gibi güzel kokması hoşumuza gider. Ama gel gelelim, bazen farklı nedenlerden dolayı evimizi saran o mis gibi koku, yerini istenmedik kokulara bırakabiliyor. Bu istenmedik kokuların başında da küf kokuları gelmektedir. Sizinde yaşam alanınızda küf yada istenmedik kokular oluşuyor mu ? Böyle bir koku oluştuğu zaman, kokuyu gidermek için neler yapıyorsunuz ?

Siz böyle bir durum ile karşılaştığınızda neler yapıyorsunuz, diye soracak olursanız, hemen bu konuda birkaç öneride bulunalım.

Rutubet Olmaması İçin Neler Yapabiliriz ?

Yaşam alanlarımızda rutubet kokusunun olmaması için ilk önce nem oranını azaltmak gerekir.

Eğer evinizdeki rutubetin kaynağı binanın yağmur suyunun çekmesinden dolayı oluşuyorsa, dış izolasyon uygulamalarından yararlanarak bu soruna çözüm bulabilirsiniz.

Birçoğumuzun salonunda, oturma odasında ve antresinde bitkiler vardır. Evdeki bitkilerin nem oranı artırdığını biliyor muydunuz ? Yaşam alanınızda yüksek bir nem oranı söz konusu ise bitkilerin nemin daha da yükselmesine zemin hazırlayıp, etrafta kokunun artmasına neden olur. Bunun önüne geçmek için bitkilerinizi balkon yada bahçe gibi dış mekanlarınızda yetiştirebilirsiniz.

Biliyor musunuz, çamaşırları odanın içinde kurutmak nem oranını artırmakta. Ev içinde nem oranı daha fazla artırmamak için çamaşırlarınızı mutlaka açık havada kurutmayı tercih edin.

Nem ve Küf Kokusunu Gidermek İçin Ne Yapabilirim ?

Nem yoğunluğunun fazla olması nedeniyle kapalı mekanlarda karşılaşabilecek en kötü kokulardan biri rutubettir. Etrafta rutubetin oluşmasından dolayı başta küf oluşumu olmak üzere astım ve alerji gibi hastalıklarda da zemin hazırlamaktadır. Evimizde ve iş yerlerimizde oluşan rutubet kokusunu gidermek için neler yapabiliriz ?

Nem ve küf kokusunu gidermek için yüzeyleri sirkeli su ile silebilirsiniz.

Eğer koltuklarınızda rutubet kokusu oluşmaya başladıysa, karbonatlı su ile koltuklarınızı temizleyebilirsiniz.

Evdeki Sigara Kokusuna Son

Öncelikle sağlığınız açısından sigara içmemizi öneririz. Diyelim ki evde sigara içine var ve sigara kokusunu odaya sinmiş durumda. Bu kokudan kurtulmak için neler yapabilirsiniz ?

Öncelikle kül tablalarını ve çöpü anında boşaltmalısınız.

Sigara kokusunu gidermek için odada mum yakabilirsiniz.

Oturma grubunuza sigara kokusu sinmiş ise, bu kokuyu yok etmek için karbonattan yararlanabilirsiniz. Nasıl mı ? Oturma grubunuzun üzerine biraz karbonat dökün ve yarım saat bekleyin. Daha sonra elektrikli süpürge ile süpürün.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?