Dekoratif Ayna Uygulamaları

Yaşadığımız alanlarda aynaların etkisi gün geçtikçe artmakta. Şöyle günümüzdeki iç mekan dekorasyon uygulamalarına baktığımızda farklı dizaynlara sahip dekoratif aynalara yer verdiklerini görmekteyiz.

Kimi zaman bu etkiyi evimize doğru yansıtmadığımızdan dolayı istediğimiz sonucu elde edemiyoruz. Bu nedenle ayna kullanımı iç mekanlarımıza yansıtırken bazı ayrıntılara dikkat etmek gerek. Peki, istediğimiz gibi bir mekana sahip olmak, aynanın büyülü yansımasından doğru orantıda yararlanmak için nelere dikkat etmeliyiz?

geometrik desenli aynalar

Öncelikle isteklerimiz ve beklentilerimizi yansıtacak doğru materyalleri seçmeye özen göstermeliyiz. Ardından genel konsepti ve tarzımızı oluşturmalıyız. Bunları oluştururken de kullanacağımız alanın fiziksel özelliğini göz önüne almalıyız.

İç mekanlarda ayna kullanımında Feng Shui felsefesi şu noktaları göz önünde bulundurur. Öncelikle dışarıdaki doğa manzarasını içeriye yansıtmak adına, yemek masasının bereketini artırmak için yemek masasının üstüne konumlandırmaya özen göstermelisiniz. Evinizin herhangi bir alanı, noktası gün ışığından faydalanamıyorsa, alanın enerjisinde düşüklük söz konusu ise, bu alanı hem aydınlatmak, hem de enerjisini yükseltmek için bu noktaya doğru bir konumlandırma yapabilirsiniz.

dekoratif ayna modelleri

Eğer aynaları yaşadığınız mekanın iç dekoruna doğru bir şekilde yansıttığınız anda mekanlarınıza farklı bir dokunuş, farklı bir estetik, farklı bir ışık oluşturarak, mekanınızı daha elegan bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Bu felsefeden yola çıkarak, iç mekanlarınızın, iç dekorasyonuna büyülü bir dokunuş yapabilirsiniz.

Diyelim ki, küçük, dar, gün ışığını yeteri miktarda içine almayan bir odanız mevcut. Bu odanıza bir taraftan estetik katmak adına, bir taraftan gün ışığını doğru açılardan mekana yansıtıp, daha fazla gün ışığından yararlanmak adına aynalardan yararlanabilirsiniz.

Şu noktayı da unutmamakta fayda var. Aynalardan yararlanırken kesinlikle mekandaki mevcut eşyalar ile ayna arasındaki orantıyı iyi dengelemelisiniz. Eğer mekanda mevut olan formları ve ölçüleri doğrultusunda ayna kullanmadığınız takdirde aynadan istediğiniz etkiyi almanız mümkün olmayacaktır.

modern dresuar modelleri

Ayna dekorasyonun uygulaması yaparken, eğer ayna, evin veyahut odanın kolonu, kirişini yansıtıyorsa, bu uygulamada yanlış bir uygulama olduğunun altını çizmekte fayda var. Yaşam alanlarınızı farklı kılan ve uygulandığı yerin konforuna ve estetik anlayışına zenginlik katan aynalar, banyo dışında koridor ve antrelerde konsol ve dresuar üzerinde , salon mekanlarında büfelerde tercih edebilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. dekorasyon ayna tasarımları Dekoratif Ayna Uygulamaları için yorumda bulun

    Dekoratif Ayna Uygulamaları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dekoratif Ayna Uygulamaları için ilk yorumu yapabilirsin.