Dekoratif Ayna Uygulamaları

İçindekiler

Dekoratif ayna uygulamaları yaşam alanlarında fark katmak konusunda son derece iddialı bir konumda yer almaktadır. Bundan  dolayıdır ki son zamanlarda dekoratif ayna uygulamaları yoğun bir düzeyde ilgi görmektedir. Yaşadığımız alanlarda aynaların etkisi gün geçtikçe artmakta. Şöyle günümüzdeki iç mekan dekorasyon uygulamalarına baktığımızda farklı dizaynlara sahip dekoratif aynalara yer verdiklerini görmekteyiz.

Kimi zaman bu etkiyi evimize doğru yansıtmadığımızdan dolayı istediğimiz sonucu elde edemiyoruz. Bu nedenle ayna kullanımı iç mekanlarımıza yansıtırken bazı ayrıntılara dikkat etmek gerek. Peki, istediğimiz gibi bir mekana sahip olmak, aynanın büyülü yansımasından doğru orantıda yararlanmak için nelere dikkat etmeliyiz?

geometrik desenli aynalar

Öncelikle isteklerimiz ve beklentilerimizi yansıtacak doğru materyalleri seçmeye özen göstermeliyiz. Ardından genel konsepti ve tarzımızı oluşturmalıyız. Bunları oluştururken de kullanacağımız alanın fiziksel özelliğini göz önüne almalıyız.

İç mekanlarda ayna kullanımında Feng Shui felsefesi şu noktaları göz önünde bulundurur. Öncelikle dışarıdaki doğa manzarasını içeriye yansıtmak adına, yemek masasının bereketini artırmak için yemek masasının üstüne konumlandırmaya özen göstermelisiniz. Evinizin herhangi bir alanı, noktası gün ışığından faydalanamıyorsa, alanın enerjisinde düşüklük söz konusu ise, bu alanı hem aydınlatmak, hem de enerjisini yükseltmek için bu noktaya doğru bir konumlandırma yapabilirsiniz.

dekoratif ayna modelleri

En Yeni Dekoratif Ayna Fikirleri

Eğer aynaları yaşadığınız mekanın iç dekoruna doğru bir şekilde yansıttığınız anda mekanlarınıza farklı bir dokunuş, farklı bir estetik, farklı bir ışık oluşturarak, mekanınızı daha elegan bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Bu felsefeden yola çıkarak, iç mekanlarınızın, iç dekorasyonuna büyülü bir dokunuş yapabilirsiniz.

Diyelim ki, küçük, dar, gün ışığını yeteri miktarda içine almayan bir odanız mevcut. Bu odanıza bir taraftan estetik katmak adına, bir taraftan gün ışığını doğru açılardan mekana yansıtıp, daha fazla gün ışığından yararlanmak adına aynalardan yararlanabilirsiniz.

Şu noktayı da unutmamakta fayda var. Aynalardan yararlanırken kesinlikle mekandaki mevcut eşyalar ile ayna arasındaki orantıyı iyi dengelemelisiniz. Eğer mekanda mevut olan formları ve ölçüleri doğrultusunda ayna kullanmadığınız takdirde aynadan istediğiniz etkiyi almanız mümkün olmayacaktır.

modern dresuar modelleri

Ayna dekorasyonun uygulaması yaparken, eğer ayna, evin veyahut odanın kolonu, kirişini yansıtıyorsa, bu uygulamada yanlış bir uygulama olduğunun altını çizmekte fayda var. Yaşam alanlarınızı farklı kılan ve uygulandığı yerin konforuna ve estetik anlayışına zenginlik katan aynalar, banyo dışında koridor ve antrelerde konsol ve dresuar üzerinde , salon mekanlarında büfelerde tercih edebilirsiniz.

Dekoratif Ayna Uygulamaları
Dekoratif Ayna Uygulamaları

En İyi Dekoratif Ayna Uygulamaları

En iyi dekoratif ayna uygulamaları arasından bir tercihte bulunacağınız zaman mutlaka kendi yaşam alanınızın özelliklerini dikkate almalısınız. Ancak bu sayede tam da yaşam alanınızla uyumlu bir uygulamayı yatırma fırsatını elde edersiniz. Dekoratif ayna uygulamalarını hayata geçirirken aşağıdaki kriterlere dikkat etmeniz gerekmektedir:

  • Ayna yüksekliğini iyi ayarlayın
  • Ayna tercihlerinde aşırılıktan mutlaka kaçının
  • Ayna uygulamasının odak noktanız olmasına dikkat edin
  • Aynanın yansıtacağı objelerin önemli olduğunu unutmayın
  • Dar alanda büyük ayna kullanırsanız, ortamınıza derinlik katarsınız

Dekoratif ayna tercihlerinde özenli davranmanız tam anlamıyla göz alıcı bir yaşam alanına sahip olmanızı da mümkün kılacaktır. Burada hem tercih ettiğiniz ayna hem de aynayı koyduğunuz yer önemlidir.

Bir yanıt yazın