Birlikte Teraryum Yapmaya Ne Dersiniz

Malumunuz yaşamakta olduğumuz pandemi sürecinden dolayı bazı kısıtlamalar yaşamaktayız. Bu kısıtlamalardan biri de hafta sonu dışarı çıkma yasağı. Madem hafta sonu dışarı çıkamıyoruz, küçük dokunuşlar ile evimizi güzelleştirelim, istedik. Sizlerde bizim gibi bu hafta sonu evi güzelleştirmek için yeni fikirler arayışı içindeyseniz beraber teraryum yapmaya ne dersiniz ?

Bir taraftan evinizi güzelleştirip, bir taraftan da yeni bir hobi edinmek isteyenler için hemen teraryum nasıl yapılabileceği konusunda bilgileri sizlerle paylaşalım. Biz hazırız, sizde hazırsanız, yaşam alanlarımıza güzellik katacak olan yeni hobimizin ayrıntılarına geçiyoruz.

Teraryum Nasıl Yapılır ?

evde teraryum yapımı

İlk yapmamız gereken göz estetiğimize hitap eden cam bir fanus edinmek olacak. Eğer evde bir fanusunuz varsa onu değerlendirebilirsiniz. Yada fanus görevi üstlenecek herhangi bir nesnede kullanabilirsiniz.

Teraryumu oluşturmak için bize gerekli olan diğer malzemeler ise torfu, mangal kömürü ve çakıl taşı olacak. Bu malzemeleri cam fanusun içerisine şu şekilde yerleştirmemiz gerekecek.

Öncelikle cam fanusun en alt kısmına bir güzel çakıl taşlarını yerleştiriyoruz.

Çakıl taşlarının üzerine ufalttığımız mangal kömürünü bir güzel yayıyoruz. Aklınızda bulunsun ! Bu işlemde ufaltılmış mangal kömürü toprağın uzun süre sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Mangal kömürünün üzerine de son olarak torfu bırakıyoruz. Torfuyu kullanmamızın nedenini de kısaca belirtelim. Torfu, bitkimizin daha sağlıklı olması için en uygun toprak türlerinden biridir.

Şimdi sırada cam fanusun içerisine yerleştireceğimiz bitkiye geldi. Sevdiğimiz herhangi bir teraryum bitkisini cam fanusun içerisine yerleştirmek için öncelikle derin olmayacak şekilde bir çukur açıyoruz. Seçtiğimiz bitkiyi dikkatli bir şekilde açmış olduğumuz çukura yerleştirip, sonrada iyice sabitleştiriyoruz.

Cam fanusunun içerisine dikkatlice yerleştirip, sabitlediğimiz bitkiyi, sprey ile hafifçe suluma işlemini gerçekleştiriyoruz. Unutmayın ! Toprağın nemli olması oldukça önemli.

Geldik hazırlamış olduğumuz teraryumun son aşamasına. Dilerseniz, bu şekilde sade olarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz göz estetiğinize hitap edecek şekilde süsleyebilirsiniz.

Küçük bir öneri. Görselliği ile yaşam alanınızın dekoruna eşlik edecek bir teraryumdan bir tane daha yapıp, sevdiğiniz bir kişiye hediye edebilirsiniz. Malum, yılbaşı da yaklaşmak üzere 😉 Farklı bir hediye seçeneği.

Bir yanıt yazın