3 Adımda Kendimize Yastık Yapıyoruz

Küçük değişiklikler ile evimizi güzelleştirmek için kolları sıvıyoruz. Bugün oldukça kolay bir şekilde yapabileceğimiz yastık ile evlerimizi renklendirebiliriz. Sizlerde küçük dokunuşlar ile evinizi renklendirmeyi seviyorsanız, kendin yap yastık fikrine göz atıp, hemen işe koyulabilirsiniz.

İster evinizin dış mekanında kullanabileceğiniz, ister yapıp sevdiğiniz birine hediye edebileceğiniz özel yastık yapımının aşamaları.

Kolay Yastık Yapımı İçin Gerekli Malzeme Listesi

📌 6 mm kalınlığında burgu ip

📌 Amerikan bezi

📌 Sevdiğiniz renkte kumaş boyası

📌 Elyaf

📌 Fırça

yastık yapımı diy

Yastık Yapımı

✔ Yastık yapımı aşamasına başlamak için ilk işlem olarak burgu ipi rahatça sarıp sabitleyebileceğimiz kare bir kütleye sarıyoruz. İplerin aralığını eşit şekilde ayarlıyoruz. Sonra ipin ucuna düğüm atıp sabitliyoruz. Amerikan bezinden kare olacak şekilde 45 cm ölçüsünde iki tane bez kesiyoruz. Bir kabın içerisinde hazır hale getirmiş olduğumuz kumaş boyasının içerisinde baskıya başlıyoruz.

✔ İlk ön hazırlık aşamasını bitirdikten sonra ikinci aşama olarak baskıya geçebiliriz. Baskı yapacağımız yüzeye fırça yardımı ile boyuyoruz. Başlangıç noktası olarak bir köşe seçip bir düz bir yan olacak şekilde baskı işlemine başlıyoruz. Her baskı işlemini yaptıktan sonra boyayı tekrar sürmeyi unutmuyoruz. Kumaşın tüm yüzeyi bitine kadar baskı işlemine devam ediyoruz.

✔ Kendimize özel olarak yapmaya başladığımız yastığın son aşamasına gelmiş durumdayız. Kumaş üzerine baskı işlemimiz bittikten sonra kumaşı bir saat kurumaya bırakıyoruz. Bir saat sonra baskı yaptığımız kumaşı bir güzel ütülüyoruz. Ütü işlemimiz bittikten sonra baskı yapmış olduğumuz kumaşı ve sırt tarafına gelecek kumaşı ters çevirip, dikiyoruz. Dikişi sonlandırmaya yakın 15 – 20 cm boşluk bırakıyoruz. Boşluk bıraktığımız yerden elyafları bırakıyoruz. Elyaf yerine dilerseniz silikonda bırakabilirsiniz. Doldurma işlemi bittikten sonra açık bıraktığımız yeri de dikip, yastığımızı tamamlıyoruz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?