4 Peyzaj Tasarım Projesi

Günümüzde bahçeli evlere olan talepler artmakta. Bu artışın nedenleri arasında yaşam alanlarımızın iç mekanlarının dışında açık mekanların tadını doyasıya çıkarmak, yeri geldiğinde doğa ile iç içe olup, mis gibi çiçek kokularını içimize çekmek dış mekanda zaman geçirmek arzularımızın arasında yer almakta. Tabi, yaşam alanlarımızın dış mekanları arasında yer alan bahçeyi güzel yapan en önemli unsurda peyzajdır.

İlk etapta bahçe tasarımı değince akla bahçenin hem daha konforlu hem de daha güzel görülmesini sağlamak adına bahçe mobilyaları ve bitkileri gelse de peyzaj tasarımında önemli bir rolü vardır. Güzel bir peyzaj dizaynı çekici ve etkileyici bir görünümün yanı sıra sürdürülebilirlik, iklim şartlarına göre doğru malzeme seçimleri, toprak analizi ve bu analize göre bitkilendirme vb. teknik işlerin detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Bahçeli bir eviniz varsa, hem bahçenizin estetiğini artırmak adına, hem de keyfini doyasıya çıkarmak adına işin uzmanından yardım almak faydalı olacaktır.

Şimdi teknik bilgi ve işlemleri işin uzmanına bırakıp, biz biraz daha işin görseline değinmek ve bu konuda sizlere ilham vereceğini düşündüğümüz peyzaj tasarım örneklerini paylaşmak istiyoruz.

Bahçenizi Sosyal Bölümlere Ayrın

peyzaj tasarım projeleri

Yukarıdaki görseli incelediğimiz zaman iki duvarın arasında koridor şeklinde uzanan bir alan görmekteyiz. Bu alanın bir bölümü yemek alanı, bir bölümü şömineli bir oturma alanı olarak ayrıldığını görmekteyiz. Bahçenin bir bölümünde ise dinlenme alanına ayrılmış.

Yürüyüş Yolları

bahçe yürüyüş yolu dekorasyonu

Bir bahçenin olmazsa olmazları arasında yürüyüş yolları da yer almakta. Bir taraftan yürüyüş yolunun güzergahını belirlemek, bir taraftan da yürüyüş yolunu daha estetikli bir hale getirmek için çevresini büyük saksılar bırakabilirsiniz. Bu alanı aydınlatmak adına bahçe aydınlatma sistemlerinde yararlanabilirsiniz.

Yeni Trend Zen Bahçeleri

zen bahçe dekorasyon fikirleri

Son dönemlerde bahçe dekorasyonunda popüler olan uygulamalardan biri de zen bahçelerdir. Çimlerle uğraşacak fazla vakti olmayanlar tercihlerini taş, kaya ve kumdan oluşan meditatif yönünden etkili olan zen bahçelerden yada kayalı bahçe diye tanımlanan bahçe dizaynlarından yana kullanıyorlar.

Ezber Bozan Bir Dinlenme Dizaynı

Alışılagelmiş bahçe dizaynlarından sıkıldıysanız, size şöyle bir önerimiz olabilir. Bir taraftan günün yorgunluğunu üzerinizden atmaya yardımcı olacak, bir taraftan ruhunuzu dinlendirecek bir alan oluşturmak adına bahçenizin bir bölümünü tropikal bir stil uygulayıp, otantik süslemeler yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın